החג של החגים: 8 טיפים למבקרים בחנוכה

עץ אשוח החג של החגים חיפה שירי ויצנר כריסמס

מתי להגיע, איך להגיע, מה לעשות, איפה לקנות מרצ׳נדייז ואיך להשיג את תמונת עץ האשוח המושלמת? 8 טיפים לבילוי בחנוכה ובחג של החגים בחיפה

צילומים: גלית רוזן 

הפקקים, העומסים, התורים – אל תתנו להם לעצור אתכם. חופשת חנוכה היא תקופה מושלמת וגם הזדמנות אחרונה לבקר בחיפה. בעקבות מבול שאלות שנשאלתי באינסטגרם, כתבתי 8 טיפים חשובים למגיעים לחיפה בחנוכה, וערכתי אותם בצורת ״המסלול שלי״. תוכלו להשתמש במדריך הזה כמדריך מסלול שלם או להתייחס לכל טיפ בנפרד לפי הצורך. תיהנו!

מדריך החג של החגים לחנוכה, טיפ 1 – מתי להגיע?

השעות הטובות ביותר הן שעות בין הערביים כך ניתן ליהנות מהמראה המושלם של המושבה הגרמנית והגנים הבאהיים ביום וממפגן האורות המנצנצים בשדרה ובבתי העסק עם רדת החשכה. אורות השדרה והעץ נדלקים סביב השעה 17:00. אלו גם שעות העומס הגדולות כשבשישי בערב העומס נמשך עד 22:00 לפחות ובשבת העומסים מתחילים בשעות הצהריים המוקדמות. למגיעים בשבת: השכימו קום. הגעה בצהריים או בין ערביים תהיה כרוכה בפקקים עצומים עד כדי חוסר יכולת להגיע לאיזור.

שימו לב! בערב חג המולד ובחג המולד (24-25/12) הנוצרים בחופשת חג. אם אתם מגיעים בימים האלו, דלגו על הסיור בוואדי ניסנאס – הכל יהיה סגור, כמו כן מקומות רבים על המושבה הגרמנית יהיו סגורים. סיכוי גדול שבוואדי כך יהיה גם בערב השנה החדשה, לכן מקדו את הפעילות שלכם סביב המושבה הגרמנית. בכל מקרה, כדאי לבדוק טלפונית עם המקומות בוואדי.  

שירי ויצנר פיאט 500

מדריך החג של החגים לחנוכה, טיפ 2 – איפה לחנות את הרכב?

אם הגעתם בשעות העומס, הניסיון להגיע כמה שיותר קרוב למושבה הגרמנית מיותר. האם יכול להיות לכם מזל ולמצוא חניה קרובה? בוודאי שכן, אבל במידה ולא יהיה לכם המזל תשרפו זמן יקר על חיפושים ופקקים – שגם עלול להביא אתכם לחגיגות עייפים ועצבניים (שלא לדבר על הילדים הרעבים).

ההמלצה שלי: אם אפשר להגיע בתחבורה ציבורית – עדיף. תחנת הרכבת חיפה מרכז השמונה נמצאת במרחק 5 דקות הליכה מהמושבה הגרמנית, הכרמלית מגיעה לוואדי ניסנאס (תחנת הדר-עירייה) ולעיר תחתית (תחנת כיכר פריז), ותושבי הקריות יכולים להגיע בקלות עם המטרונית (הכחול והאדום למושבה הגרמנית, הירוק לוואדי ניסנאס).

בכל זאת רכב? חסכו לעצמכם את הזמן וההתחכמות להגיע כמה שיותר קרוב והשתמשו בחניונים ב״עוטף מושבה״. החניונים של העיר התחתית הם פתרון לא רע כי ההליכה היא במישור והעיר התחתית עצמה מעניינת וכיפית. חניון מגדל הנביאים, החניון הפרטי שלידו (רחוב ח׳ורי) וחניה ברחובות שבתאי לוי והנביאים תביא אתכם לאיזור ״מלמעלה״, כלומר מהחלק העליון של הואדי ותוכלו לרדת את המסלול מטה למושבה. החיסרון: החזרה לרכב תהיה בעלייה… 

(ההולכים במסלול שלי: חניון הנביאים והסביבה הם נקודת ההתחלה שלכם)

מדריך החג של החגים לחנוכה, טיפ 3 – פלאפל מישל או פלאפל הזקנים?

(להולכים במסלול שלי: נרד מהחניון הנמצא במעלה רחוב ח׳ורי אל תחילת הרחוב ונפנה שמאלה בסמטת הואדי).

הויכוח הנצחי איזה פלאפל יותר טוב יכול להיפתר בקלות, למרות שאני לא בטוחה שהייתי מבדילה בין ״הזקנים״ ל״מישל״ בטעימה עיוורת (בטעימה לא-עיוורת אי אפשר להתבלבל כי בטחינה של הזקנים יש פטרוזיליה). במקום לאכול מנה באחד מהמקומות, פשוט  תאכלו חצי-חצי: חצי מפה וחצי מפה. ככה אפשר ליהנות משני העולמות. שבו לכם ברחוב ונשנשו באהבה את שני החצאים, ועדכנו אותי – מי ניצח בקרב הפלאפל של הוואדי?

פלאפל מישל, סמטת ואדי 21, חיפה

פלאפל הזקנים, סמטת ואדי 18, חיפה

למיקום במפות גוגל לחצו כאן

פלאפל מישל פלאפל הזקנים

מדריך החג של החגים לחנוכה, טיפ 4 – סטריט פוד מושלם לקרניבורים

(להולכים במסלול שלי: נחזור מסמטת הוואדי אל רחוב ח׳ורי, נפנה שמאלה ונלך בעקבות הריח).

חובבי בשר שמעדיפים לדלג על הפלאפל חייבים לעצמם את החוויה של אטליז אבו שקארה. אם תמצאו מקום תוכלו לשבת על הבר בפנים ואם אתם ממהרים או כשהמקום עמוס, הזמינו לכם את הכריכים האלוהיים דרך החלון או בדוכנים שהם מוציאים לרחוב בסופי השבוע. מעדיפים בשר טהור בלי פחמימות? לכו על מיקס בשרים בצלחת עץ בצילחות מושלם לאוכלים במקום או קחו לכם את הבשר שאתם אוהבים בצלחות טייק אוויי. חווית סטריט פוד מושלמת.

אטליז אבו שקארה, חורי 38, חיפה

למיקום במפות גוגל לחצו כאן

החג של החגים איטליז אבו שקארה חיפה שירי ויצנר 12
החג של החגים איטליז אבו שקארה חיפה שירי ויצנר 12
החג של החגים איטליז אבו שקארה חיפה שירי ויצנר 12
החג של החגים איטליז אבו שקארה חיפה שירי ויצנר 12

מדריך החג של החגים לחנוכה, טיפ 5 – איפה קונים מרצ׳נדייז בחצי מחיר

(להולכים במסלול שלי: נמשיך כמה צעדים על רחוב חורי לקצהו, בפינה עם שדרות הציונות).  

קצת כמו ביום העצמאות גם כאן פורחת תעשיית הדוכנים לממכר צעצועי כריסמס, בלונים, בועות, בובות איילים ופיצ׳פקעס מוארים שלא תצטרכו לעולם. הדוכנים במושבה הגרמנית הם מלכודת תיירים של ממש, כזו שגם אני נופלת בה בכל פעם מחדש. חובבי הז׳אנר ישמחו לשמוע שבחנויות הוואדי המחירים זולים בהרבה בעיקר כי הם משרתים את דיירי השכונה הנוצרים ולא רק את התיירים הלהוטים. החנות האהובה עליי נמצאת בפינה של חורי והציונות, וחלונות הראווה שלה מושקעים עד כדי כך שאיה, בת השלוש שלי, זעקה בהתלהבות: הנה היער של אלזה!

למיקום במפות גוגל לחצו כאן

עץ אשוח החג של החגים חיפה שירי ויצנר1

מדריך החג של החגים לחנוכה, טיפ 6 – כנאפה, בקלאווה וכל הדביקים

(להולכים במסלול שלי: נרד את רחוב הציונות כמה עשרות מטרים ולפני שנגיע לכיכר אמיל חביבי הנוצצת הפנו את המבט לימין – על עבר הקונדיטוריה שבפינת הציונות ורחוב שחאדה).

בכל ביקור בוואדי ולא רק בחג של החגים, הוא בחירת מיקס מתוקים ומיני בקלאוות בממתקי עבד אלהאדי. אחרי שתבחרו את מגשית הקלקר בגודל הרצוי, תעמיסו עליה מגוון מתוקים, תשלמו לפי משקל וצאו לדרך. אם אתם מתכוונים לנשנש תוך כדי הליכה אל תשכחו לקחת איתכם מפיות. זה דביק!

ואיך אפשר בלי עוד המלצה על כנאפה? בקונדיטוריית המזרח ממש לא רחוק משם (מהצד השני של כיכר אמיל חביבי, על רחוב אלנבי) תמצאו כנאפה משובחת בצלחות take away לנשנוש ברחוב או לישיבה במקום כשלא עמוס כמובן.

ממתקי עבד אלהאדי, שחאדה 3, חיפה למיקום במפות גוגל לחצו כאן

קונדיטוריית המזרח, דרך אלנבי 34, חיפה – למיקום במפות גוגל לחצו כאן

החג של החגים חיפה בקלאווה כנאפה ממתקי עבד אל האדי שירי ויצנר6
החג של החגים חיפה בקלאווה כנאפה ממתקי עבד אל האדי שירי ויצנר6

מדריך החג של החגים לחנוכה, טיפ 7 – תמונת עץ אשוח מושלמת

(להולכים במסלול שלי: אנחנו עדיין בכיכר אמיל חביבי, הפעם מצדו השני).

מיצג עץ האשוח ולצידו החנוכייה והסהר במושבה הגרמנית אכן מרהיבים אך הם ממוקמים במרכז כיכר המגינים ומגודרים מכל הכיוונים, מה שמקשה על הנגישות לתמונה המושלמת. לעומת זאת, חצר קתדרלת אליהו הנביא הממוקמת בכיכר אמיל חביב פתוחה רוב הזמן למבקרים (למעט בזמני תפילה) ועץ האשוח שלה מרהיב ביופיו ונגיש לגמרי. כיף גדול לקטנטנים ולגדולים.

קתדרלת אליהו הנביא, עין דור 23, חיפה (כיכר אמיל חביבי)

למיקום במפות גוגל לחצו כאן

מדריך החג של החגים לחנוכה, טיפ 8 – קולינריה וחיי לילה

קשה מאוד למצוא מקום לשבת במסעדה במושבה הגרמנית בתקופה הזו והמסעדות לא לוקחות הזמנות מראש. בכל זאת, ההמלצה שלי למושבה הגרמנית כוללת 2 עצירות חובה.

הראשונה, היא מסעדת שטרודל – שתמיד מקושטת הכי יפה, עם השירות הכי אדיב והאוכל הכי טעים ומפנק (שדרות בן גוריון 39, חיפה). השניה היא המעדניה המשובחת של השף אליאס מטר, מרתה. לי היא תמיד מזכירה משהו כמו eataly בניו-יורק, אבל בקטן ועם וייב מזרח תיכוני. האוכל משובח וניתן לקנות מוצרי מעדניה מדהימים הביתה (שדרות המגינים 90, חיפה, ממש סמוך לצומת של עץ חג המולד).

מעבר לזה, במושבה הגרמנית כיף לשתות קפה או לנשנש מתחת לקישוטים ואורות, אבל הקולינריה החיפאית מחכה לכם לא רחוק משם, בעיר התחתית.

למי לא כדאי לפסוח על עיר תחתית? למי שאוהבים אוכל טוב ועדכני יותר, שמחפשים לשבת על קוקטייל, כוס יין ומנות טובות ליד, למי שאחרי סיבוב קצר נמאס לו מחנוכריסמס, שמתחשק לו לבדוק את הסצינה המקומית או סתם כי אתם כבר בחיפה וחבל לפספס! סיום סיור הנצנצים בברים ובמסעדות של העיר התחתית יכול להיות חזרה הדרגתית למציאות החיפאית היומיומית. העיר התחתית מלאה בברי יין, ברי קוקטיילים, מסעדות ובתי קפה באווירה מחתרתית ובוגרת. טיילו ברחובות יפו, נתנזון, הנמל, שער פלמר וסמטאות השוק הטורקי (רחוב קהילת סלוניקי ומסביבו) ומצאו את המקום שקוסם לכם במיוחד.

תוכלו לקרוא עוד על חיי הלילה של חיפה בכלל ושל העיר התחתית בפרט – במדריך חיי הלילה שלי, כאן. 

עץ אשוח חיפה החג של החגים שירי ויצנר

נהניתם מההמלצות שלי? אני ממש אשמח לדעת!

תייגו אותי באינסטגרם @hey.fa.it או בפייסבוק,

או השתמשו בהאשטג שלי באינסטגרם  ihavethisthingeithHaifa# כדי שאדע ואשתף.

חג של החגים שמח,

חייפוש

אהבתם את הכתבה? הצטרפו לרשימת הדיוור וקבלו את כל הפוסטים ישירות לתיבת הדוא״ל:

Follow:
Share:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו נפגש בניוזלטר