הספרים שהפכו לסדרות המצליחות: המלצות לצפייה וקריאה

סדרות מומלצות בנטפליקס ברידג׳רטון

הרבה לפני הסדרה, ״סיפורה של שפחה״ היה סיפור. אמיתי כזה, שקוראים בספר. גם ״גמביט המלכה״ נכתב כספר הרבה לפני הסדרה זוכת הפרסים של נטפליקס. המון סדרות מצליחות של ימינו מבוססות למעשה על ספרים מצוינים שזכו לפחות הכרה לפני העיבוד למסך. חגית הורנשטיין עם 10 המלצות לוהטות לצפיה, לקריאה או לשניהם. תיהנו

מי קרא את ״בית הקלפים״?

מי מביניכם קראו את "גוסיפ גירל" לפני שהסדרה קפצה אל סלונכם נוטפת סטייל וחדוות נעורים? מישהי קראה על עלילות פרנק ג'יי אנדרווד הפוליטיקאי המוחצן, בספרו של מייקל דובס "בית הקלפים"? די מפתיע לגלות שרבות מהסדרות העכשוויות הכי מצליחות הן בעצם עיבודים לספרים. ״למה מפתיע?ֿ״ תשאלו ובצדק. מעטים שמעו על אותם ספרים עד שעובדו לסדרות המומלצות לצפיה. ברור שיש מקרים הפוכים, כמו "הרומנים הנפוליטניים" של אלנה פרנטה שהראשון מביניהם עובד לסדרה מצליחה ב-HBO בשם "החברה הגאונה", או כמו סדרת ספרי ג'יין אייר של שרלוט ברונטה ו"גאווה ודעה קדומה" של ג'יין אוסטן האלמותית.

בקולנוע אין הפתעות כאלו. משחר ימי הראינוע סרטים התבססו על סרטים. בטקס האוסקר יש פרס לתסריט מקורי ופרס אחר לתסריט מעובד והסטטיסטיקה מצביעה על כך שב-99 אחוז מהמקרים העיבוד נעשה לספר. ברור שלא כל הספרים הם רבי מכר. יש סרטים שהצליחו מאוד על אף שהתבססו על ספר פחות מפורסם ודוגמאות יש לרוב.

לראות את הסרט או לקרוא את הספר?

יש אנשים, כמוני, שאם יציעו להם סרט או ספר, יבחרו באחרון. ההנאה בקריאת ספר לא משתווה לצפייה בסרט. היא מתמשכת, לא "זבנג וגמרנו". קריאת ספר להנאה היא רכיב משמעותי בלימוד השפה, זהו תהליך המשפיע על אוצר המילים, על כתיבה ושיח ויותר מכל – קריאת ספר מפתחת לנו את הדמיון ומה יותר כיף מלהפליג למחוזות אחרים, לעולמות קסומים שנמצאים רק אצלנו בראש. מזכיר לי שהייתי קוראת את ספרי הלימוד בהיסטוריה משל היו ספרי רשות ולא חובה. הייתי מדמיינת את שדות הקרב ביבשות רחוקות, את האנגלים על מדיהם האדומים, נלחמים בכחולי המדים הצרפתים. יכולתי לשמוע את הדי הפיצוצים ולהריח את אבק השריפה. ברגע שנלקח העוקץ מהכורח לקרוא ספר היסטוריה משמים, באחת הוא הופך למעניין הרבה יותר. 

ספרים רבי מכר שהפכו לסרדות בנטפליקס

משחקי הכס

עם סדרות, בניגוד לסרטי קולנוע, הסיפור כבר שונה. לסדרות ועוד יותר פחות לסרטים, יש זמן מוגבל ואילו ספרים יכולים להתפתח לאט יותר. נכון, יש סדרות המתפרסות על פני כמה שנים, עם תקציבים דמיוניים במונחים טלוויזיוניים, שהתסריטאים והמפיקים מתפרעים על כל פרק כאילו היה פיצ'ר באורך מלא, ע"ע משחקי הכס של ג'ורג' ר"ר מרטין לעיבוד סדרת ספריו A Song Of Ice And Fire. המלצה שלי לצלול אל תוך אפוס הפנטזיה הגדול ביותר בעידן המודרני עם שלושה סיפורים נהדרים המשתרעים על פני שתים עשרה אלף שנה, לפני או אחרי הצפייה בסדרה. אגב, ג'ורג' ר"ר מרטין הסכים לתת ליוצרי הסדרה לעבד את הספרים, רק לאחר שהשתכנע שהם באמת קראו אותם ומבינים את כל מה שנכתב.

300₪ לאוגדן השלם והמשלוח חינם כאן

 הסדרה ״משחקי הכס״ זמינה לצפייה ב- yes וסטינג.טי.וי

משחקי הכס ספרים באנגלית
300 ש״ח ומשלוח חינם. לרכישה לחצו על התמונה

סיפורה של שפחה

סיפורה של שפחה מתבסס על ספרה של הסופרת הקנדית מרגרט אטווד The Handmaid's Tale, אשר ראה אור לראשונה בשנת 1985 – כן, כן, 30 שנה לפני יציאת הסדרה. העלילה מתרחשת בקיימברידג׳ שבמסצ'וסטס בעתיד לא ידוע, אך כנראה בין המאה ה-21 למאה ה-22, במדינה נוצרית פונדמנטליסטית שקמה על הריסות ארצות הברית. בחברה זו, אנשים מופרדים על פי קריטריונים של מעמד ומגדר ונדרשים להתלבש בבגדים המיועדים לתפקידם בחברה. ליפרד למשל, גיבורת הסיפור, לובשת בגדי שפחה – גלימה אדומה עם כנפיים לבנות המכסות את פניה. תלבושות אחידות אלה משחקות תפקיד מרכזי בשליטה החברתית, ומסמנות בבירור את מקומם של אנשים בהיררכיית הזכויות על פי מגדר, עיסוק וקאסטה. לאחר חפירה, מצאתי עותק יחסית מוקדם משנת 1993 שאני חייבת אותו על מדף הספרים שלי.

75₪ ומשלוח חינם כאן

הסדרה ״סיפורה של שפחה״ זמינה לצפייה בנטפליקס, הוט, yes וסטינג.טי.וי

כתום זה השחור החדש

כתום זה השחור החדש הייתה קודם רומן אוטוביוגרפי של פייפר קרמן שנקרא Orange Is the New Black: My Year in a Women's Prison והיה רב מכר של הניו יורק טיימס לפני שהפך לסדרה מקורית של נטפליקס. קרמן כמעט ולא דומה לצעירה הפזיזה שהעבירה מזוודה של כסף עבור סמים עשר שנים לפני כן, אבל העבר הזה תפס אותה והיא הורשעה ונידונה לחמישה עשר חודשים במתקן הפדרלי הידוע לשמצה בדנברי, קונטיקט. קרמן לומדת לנווט בעולם המוזר הזה עם קודי התנהגות קפדנים וכללים שרירותיים. היא פוגשת נשים מכל שכבות האוכלוסייה, המפתיעות אותה באסימונים נדיבים קטנים, מילות חוכמה קשות ופעולות קבלה פשוטות. זהו סיפור קורע לב, מצחיק ולעיתים זועם, מציע מבט נדיר על חייהן של נשים בכלא ומה קורה להן כשהן שם. 

50₪ ומשלוח חינם כאן

הסדרה ״כתום זה השחור החדש״ זמינה לצפייה בנטפליקס, הוט, yes וסטינג.טי.וי

זרה

הסדרה זרה מבוססת על סדרת הספרים ההיסטוריים-רומנטיים-פנטסטיים של דיאנה גבלדון Outlander. סדרת הספרים היתה ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס במשך שבועות רבים וזהו אחד מעשרת הרומנים האהובים ביותר באמריקה. סימני ההיכר של עבודתה הן דמויות בלתי נשכחות, פרטים היסטוריים עשירים, אשר כובשים את לבבותיהם של מיליוני מעריצים. זהו רומן מרתק של תשוקה והיסטוריה המשלב הרפתקאות מלהיבות עם סיפור אהבה לדורותיה. 

43₪ והמשלוח חינם

הסדרה ״זרה״ זמינה לצפייה בנטפליקס, yes ובסטינג.טי.וי

גמביט המלכה

לאחרונה התבשרנו שאניה טיילור ג'וי זכתה בפרס גלובוס הזהב על משחקה כאליזבת' (בת') הרמון בסדרה גמביט המלכה של נטפליקס. הסדרה מבוססת על ספרו של וולטר טוויס The Queen's Gambit, שהוא רומן מתח פסיכולוגי העוסק בחייה של ילדת פלא בשחמט. הרומן יצא לאור לראשונה בשנת 1983 והוא עוסק בנושאים כמו פמיניזםהתמכרות לסמים ואלכוהוליזם. הסדרה הפכה להצלחה מסחררת וזכתה לסיקור תקשורתי נרחב, כשהיא הופכת את משחק השחמט שנחשב אפרורי במשך שנים לכוכב הרגע, כשאלפים בעולם מביעים בו עניין מחודש והמכירות של ערכות משחק שוברות שיאים שלא נראו שנים.

41₪ והמשלוח חינם – לחצו כאן

הסדרה ״גמביט המלכה״ זמינה לצפייה בנטפליקס

ברידג׳רטון

תהיתם פעם מה קורה אחרי ה- Happily Ever After? סופרת רבי המכר ג'וליה קווין מציגה נובלה בהשתתפות ויולט ברידג'רטון. הרומנים האהובים שלה שמציגים את משפחת ברידג׳רטון המקסימה והחזקה, עברו עיבוד לסדרה טלוויזיה על ידי שונדה ריימס, מי שהביאה לנו את האנטומיה של גריי הבלתי נגמרת. סדרת ברידג׳רטון נותרה אחת האהובות על קוראי הרומנטיקה ההיסטוריים, ואוסף זה של "אפילוגים שניים" – סיפורים המתרחשים לאחר סיום הספרים המקוריים – מציע למעריצים יותר מהדמויות האהובות עליהם. כמובן שמומלץ לקרוא את כל סדרת הספרים. ספויילר! נטפליקס עדיין לא יצאה בהודעה רשמית, אך לנו נודע שיש כבר עונה נוספת בדרך! 

62₪ והמשלוח חינם כאן

הסדרה ״ברידג׳רטון״ זמינה לצפייה בנטפליקס

ברידג׳רטון סדרה ספר

פיירפליי ליין

Firefly Lane הוא סיפור התבגרות בלתי נשכח שהפך לרב מכר מאת קריסטין האנה. השנה היא 1974 והקיץ מתקרב לסיומו. קייט מולקיי זכתה במקומה בתחתית שרשרת המזון החברתי בתיכון. ואז לתדהמתה, טולי הארט – הילדה שכל הבנים רוצים לדעת – עוברת לבית ממול ורוצה להיות החברה הכי טובה שלה. טולי וקייט הפכו לבלתי נפרדות ובסוף הקיץ הן נשבעות כי חברותם תימשך לנצח. סיפורן מתפרס על פני שלושים שנה של חברות, כעס, קנאה, כאב, אהבה ובגידה. האם החברות תשרוד זאת?

49₪ והמשלוח חינם – לחצו כאן

הסדרה ״פיירפליי ליין״ זמינה לצפייה בנטפליקס

פיירפליי ליין ספר

המתים המהלכים

חובבי קומיקס התפקדו! נכון, זה לא ספר, אבל היי, זה דפי נייר מאוגדים בסיכות ובכריכה. סדרת הלהיט הענקית The Walking Dead  חזרה לאחר חודשים של הפסקה עם פרק מספר 17 בעונה העשירית (איזו שלמות!). סדרת הזומבים הצליחה להכעיס את מעריצי הז'אנר של חוברות קומיקס. במקרים רבים, החופש הפואטי מיטיב עם הסדרות אבל לא במקרה הזה, או לפחות לא לדעת מעריצי הסדרה, והם אדוקים. בעונה השלישית רבים מהם הרגישו שהסדרה מתרחקת יותר מדי מהחומר המקורי של עולם הקומיקס. למשל, לתחושתם, יוצרי הסדרה הרגו דמויות מסוימות לחינם. מחבר הקומיקס רוברט קירקמן רצה להחזיר את הסדרה למסלולה, וכך עשה. בעונה הרביעית הסדרה חזרה להיצמד לאירועי הקומיקס, והמעריצים היו מרוצים.

ניתן לרכוש גיליונות בודדים, או אוגדנים של 12 גיליונות בכריכה קשה, גן עדן למעריצים.

118₪ לאוגדן של 12 כרכים והמשלוח חינם כאן 

הסדרה ״המתים המהלכים״ זמינה לצפייה ב-yes ובסטינג.טי.וי

המתים המהלכים ספר

לופן

בהמלצה הזו קצת התחכמתי. הסדרה לופן שמשודרת בנטפליקס לא מבוססת על ספר, אבל יצירתו של מוריס לבלנק Lupin מככבת בסדרה. אסאן דיופ שואב השראה מהרפתקאותיו של ארסן לופן ויוצא להתנקם במשפחה העשירה שאחראית למות אביו. ולופן, גנב וג'נטלמן הוא כל מה שהיית מצפה מאריסטוקרט צרפתי – שנון, מקסים, מבריק, ערמומי ואולי הגנב הגדול ביותר בעולם. בדיוק כמו אסאן דיופ.

63₪ והמשלוח חינם כאן

הסדרה ״לופן״ זמינה לצפייה בנטפליקס

ספר לופן lupin book

סטרייק

סטרייק, דרמת הפשע מבית ה-BBC חזרה בעונה שנייה והיא מבוססת על סדרת הספרים רבי המכר של רוברט גאלברייס The Silkworm. נהוג לחשוב שאת הספרים כתבה ג'יי קיי רולינג, מחברת סדרת המופת "הארי פוטר", אבל היא "רק" המפיקה בפועל של סדרת הטלוויזיה. קורמורן סטרייק הוא לוחם בריטי שחזר מאפגניסטן פצוע בגופו ובנפשו. הוא הופך לבלש פרטי בלונדון, בגלל הרקע שלו כחוקר צבאי, מה שעוזר לו לפתור תיקי רצח סבוכים. 

85 והמשלוח חינם כאן

הסדרה ״סטרייק״ זמינה לצפייה ב-yes ובסטינג.טי.וי

The Silkworm ספר סטרייק

נהניתם מההמלצות שלי? אני ממש אשמח לדעת!

תייגו אותי באינסטגרם @hey.fa.it או בפייסבוק,

או השתמשו בהאשטג שלי באינסטגרם  ihavethisthingwithHaifa# כדי שאדע ואשתף.

אהבתם את הכתבה? הצטרפו לרשימת הדיוור וקבלו את כל הפוסטים ישירות לתיבת הדוא״ל:​​

Follow:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו נפגש בניוזלטר