מדריך ואדי סאליב

אדריכלות ערבית מדריך ואדי סאליב

אתם אולי מכירים אותה בתור השכונה של שוק הפשפשים, אבל יש בה המון מעבר: אמנות עכשווית, אמנות רחוב, וינטאג׳ וגם אוכל. בזכות הסמיכות לעיר התחתית ולשוק תלפיות, אפשר להעביר בשכונה כמה שעות ואפילו יותר. קבלו את מדריך ואדי סאליב - השכונה הכי מסתורית בחיפה

ואדי סאליב וסרט הבורקס

"את חושבת שאת יכולה לשחק מרוקאית? אני צריך אחת מרציאנו", היתה הדרישה של במאי סרטי הבורקס, מהשחקנית שאמורה היתה לגלם את דמותה של גב' מרציאנו בסרטו החדש. זה אולי הסרט המזוהה ביותר עם חיפה ובחלוף השנים הפך גם לדוקומנטציה היסטורית בלי שהתכוון לכך, שכן רבים מהמבנים המופיעים בו שצולמו בוואדי סאליב – כבר לא קיימים.

לא, זהו לא הסרט האייקוני "אקסודוס" הזכור לזקני העיר בעיקר בגלל פול ניומן תכול העיניים שהצטלם כאן ב-1960. הכוונה לסרט "אדון ליאון" בכיכובו ובבימויו של זאב רווח, שכל צילומיו התרחשו בעיר בתחילת שנות ה-80. את המשפט הכי פוליטיקלי-אינקורקט הפנה רווח לשחקנית החיפאית סמדר ברנר (שלנצח תיזכר כיפצ'וק מ"הלהקה"). באדון ליאון, סצנת החתונה המפורסמת שלה עם משה איבגי הפכה לקאלט עם המשפט "שלך, מומו, שלך". 

מלבד הצילומים בוואדי סאליב לסרט יש ייחודיות נוספת כי ניצבים רבים הם בני העיר. כך גם חלק מהכוכבים שהשתתפו בו: מרדכי בן זאב שמוכר לכולם כארליך מהסרט "צ'ארלי וחצי"; רקדנית הבטן ברי סימון, אחת מהאושיות המפורסמות חיפה של הימים ההם; הדוגמניות רחלי אייזנשטט וציפי בינג, ואפילו הדוגמנית הבינלאומית, סטלה עמר, המופיעה בסצנה הראשונה, הרבה לפני שהתפרסמה כמוזה של תיירי מוגלר וז'אן פול גוטייה. כמעט שאין חיפאי שלא לוקה בסימפטום של לוקאל-פטריוטיזם כשהוא נתקל בסצנות מסרטים שצולמו בעיר, וסרט בורקס שהופך למסמך היסטורי, הוא באמת מיוחד.

מדריך ואדי סאליב: היסטוריה מפוארת וצלקות מהעבר

החיפאים קוראים לה בשם הגנרי "שוק הפשפשים", למרות שהוא רק חלק מהשכונה ההיסטורית הזו. ההיסטוריה של ואדי סאליב מאוד מיוחדת. זו שכונה עם עבר מפואר וגם הרבה צלקות. היא הוקמה במאה ה-19 כשתושבי חיפה העתיקה המוקפת חומה חיפשו לצאת מהחומות. חיו בה ביחד ממש כמו היום יהודים ומוסלמים, והיא נקראה על שם צלב (׳צאליב׳) גדול שנמצא חקוק במערה בוואדי. תושבי השכונה היו ממעמד סוציו אקונומי בינוני וגבוה, תוכלו להתרשם כך גם מהבתים שתפגשו בדרך. חלקם ארמונות של ממש, גם אלו הנטושים. למה נטושים? כי במלחמת העצמאות התחולל בשכונה קרב גדול ומשמעותי מאוד. 

חלק גדול מערביי וואדי סאליב ברחו מהעיר ומכוח חוק נכסי נפקדים הנכסים הועברו לידי האפוטרופוס הכללי. את מקומם של התושבים האלו תפסו עולים מצפון אפריקה ומזרח אירופה (בעיקר מרומניה) ומצבה של השכונה הדרדר. ממקום מושבם של אנשי רוח ואליטה היא הפכה לשכונת מצוקה. כעבור עשור בלבד חוותה את אחד המאורעות הקשים שידעה חיפה. תושבי הוואדי היהודים מחו נגד הזנחת הממסד במה שידוע כיום כ-״מאורעות וואדי סאליב״ (1959) שסופם בהקמת ועדת עציוני.

שיקום מבנים חיפה ואדי סאליב
שימור מבנים בואדי סאליב

מדריך ואדי סאליב: העתיד של הואדי

עם השנים השכונה ננטשה ורק שוק הפשפשים הציל את כבודה לאורך הדרך. בעשור האחרון, לצד פרויקטים של שימור ובניה מחודשת, הוקמו מרכזי תרבות, פארק ואפילו פסטיבלי גרפיטי. כל אלו הופכים את וואדי סאליב לשכונה מאוד אטרקטיבית לביקור. גבולותיה של ואדי סאליב הם השכונות הדר ונחלה בדרום, הדר ממערב, ארד אל-יהוד מדרום-מזרח, מסילת הרכבת וקרית הממשלה מצפון, ורחוב חטיבת גולני ושדרות פלי"ם מצפון-מזרח. יש בה מוסדות דת של שלושת הדתות – חמישה בתי כנסת, שלושה מסגדים (מסגד אל-אסתקלאל, אל-ג'רינה הגדול וזהיר עומר) ושלוש כנסיות (בית החסד, כנסיית הקדוש לואי מארונית, לואי הקדוש המלך). 

יש בה מוסדות ציבור כמו היכל המשפט, ביטוח לאומי, קריית הממשלה, מס הכנסה, משרד הפנים, בית הדין הרבני ובית הדין השרעי. בין האטרקציות ניתן למצוא את כיכר פייסל – רחבה מרוצפת ובמרכזה ניצבת אנדרטה שצורתה עמוד קטוע; מתחם אל-פאשה – צביר מבני אבן ששימשו בית מרחץ ציבורי ומגורים שבנתה משפחת אל-ח'ליל (אל-פאשא), משפחה מוסלמית עשירה בתקופה העותומאנית. יש בה מרכז אמנות עכשווית בשם הפירמידה שהוא הכלאה בין גלריה ענקית למוזיאון; אמנות רחוב מפותחת ואטרקציה מרכזית – שוק הפשפשים.

ריכזתי לכם כאן את כל מה שיש לוואדי סאליב להציע ורק מזכירה שבחיפה לא מתאהבים במבט ראשון. חיפה היא עיר שמתאהבים בה כשמכירים אותה לעומק ומגלים את המקומות ואת הסיפורים הסמויים מהעין.  

אדריכלות חיפה בניין הטיל בית המשפט
ואדי סאליב

גרפיטי ואמנות רחוב בוואדי סאליב

בחיפה יש גרפיטי ואמנות רחוב שאסור לפספס, אבל הואדי זה סיפור אחר. לאמנות הרחוב בוואדי יש היסטוריה של מעל לעשור, אבל בשנת הקורונה נוספו לשכונה עשרות עבורות חדשות בשני פסטיבלים שארגנו חבר'ה חיפאים. קולקטיב סירה, קהילת יוצרים מתחומי התקשורת החזותית בחיפה, וסטודיו ׳זה מה ניש׳, שעוסק בעיצוב, במיתוג ובסטוריטלינג. ביחד ולחוד שתי הקהילות האלו הפכו את רחוב שיבת ציון המוביל מוואדי סאליב לעיר התחתית לגן עדן של גרפיטי. מעל 30 אמני גרפיטי מחיפה ומחוץ לה שילבו כוחות עם בעלי העסקים לאורך הרחוב. בשני סופי שבוע (הראשון בחנוכה-כריסמס והשני בפורים) הם צבעו את הרחוב והפכו אותו לגלריה עירונית. טיול בחיפה: ואדי סאליב

עבודות אלו מצטרפות לציורי קיר ותיקים יותר המעטרים את סופו של רחוב שיבת ציון (באזור הסמוך לפארק) ואת שוק הפשפשים (רחוב קיבוץ גלויות). הבולטים באמנים שתפגשו בדרך הם האחים החיפאים ארז שמח (EREZOO)  וזיו שמח (ZIVINK) שכבר מזמן השתלטו על קירות העיר; האמן הצעיר (והאהוב עליי) ERCK; והצוות Neo-Applonia. תוכלו לסייר ביניהם עצמאית כמובן, או להצטרף לסיור הגרפיטי שיצרנו ב-׳המייקרים של חיפה׳ ולשמוע את כל הסיפורים מאחורי הקלעים. הפרטים על הסיור ומועדי הסיורים נמצאים כאן.

גרפיטי חיפה אמן גרפיטי erck
האמן החיפאי erck על רקע גרפיטי שלו בואדי סאליב

מדריך ואדי סאליב: מוזיאונים וגלריות ושוק הפשפשים 

מוזיאון הרכבת

הידעתם? קו חיפה-דמשק של רכבת העמק נחנך ב-1905 בטקס חגיגי ורב משתתפים. תחילה הופעלה רכבת אחת ביום והנסיעה נמשכה 11 שעות וחצי, במהירות ממוצעת של 25 קמ”ש. מזל שמאז התפתחנו מבחינת מהירות, אך מערכת היחסים חיפה-רכבת ישראל היא מורכבת… תוואי פסי הרכבת שהורישו לנו הבריטים הוא אחת הסיבות העיקריות לניתוק בין העיר לים. למעשה, שכונות בת גלים וקרית חיים הן היחידות בחיפה בעלות נגישות מלאה לחופים. מצד שני, תולדות הרכבת בארץ ישראל מספרות את סיפורה של חיפה כעיר מרכזית באיזור כולו. מוזיאון הרכבת מציג את ההיסטוריה המרהיבה הזו מ-1892 ועד היום. הילדים יתעלפו כשיכנסו לתוך קטרים וקרונות היסטוריים, אבל אל תוותרו על הגשר המרהיב עם נופי חיפה והנמל, שהם סיבות מספקות לביקור. שעות פתיחה ופרטים נוספים תמצאו באתר מוזיאון הרכבת.

מוזיאון הרכבת, דרך חטיבת גולני 3, ואדי סאליב. טלפון: 04-8564293. פייסבוק

מדריך ואדי סאליב: גלריית לא קל Local

כששואלים את אליזבת קרוגלוב לגבי השם שבחרה לגלריה שלה היא אומרת: "כשזה מקומי, זה לא קל". כבר לפני עשור, כשהיא היתה יושבת בסמטה הזו בבית קפה שהספיק להיסגר, היא היתה חולמת איך היא תפתח באותו מקום עסק. גלריה לא קל היא גלריה מסחרית ומוכרת יצירות אמנות של יוצרים חיפאים בלבד. התערוכות המוצגות בה מתחלפות אחת לחודש.

גלריית לא קל, שיבת ציון 66, ואדי סאליב. טלפון: 052-4873976. אינסטגרם

פתוח בשבת מ-10:00 עד 13:00, ניתן לתאם סיורים פרטיים.

גלריית סנטנטון ואדי סאליב
גלריית סנטנטון, ואדי סאליב 11

גלריית סטנטון

כשהגיע שמואל שרביט לגיל 66 הוא סגר מעגל וחזר להתגורר בשכונה בה נולד. הוא ידע שלא ישוב בדיוק לבית שבו גדל כי בגיל 15 הוא צפה בדחפור שהורס אותו ואת זיכרונותיו. לפני שנים בודדות, הוא החל לצייר מתוך שעמום ואהב את התוצאה. הוא נדבק בחיידק ואין יום שעובר מבלי שהוא רושם בעיפרון תווי פנים אקראיים. את הגלריה, שהיא גם הסטודיו שלו, הוא פתח בעיקר כדי להכיל את אלפי הציורים שמונחים על מדפים, בתוך ארונות ותלויים על הקירות.

גלריית סטנטון, ואדי סאליב 11, ואדי סאליב. טלפון: 054-7702255. פייסבוק

פירמידה – מרכז לאמנות עכשווית

למרות שמה המתעתע, הפירמידה שוכנת במבנה מרובע לחלוטין… הוא שימש פעם כבית ספר והיום פועל כמרכז תרבות ואמנות עכשווית שמשמש גם כפורום ציבורי. זהו למעשה מרכז בינלאומי של 3,000 מ"ר המארחים בסדנאות אמן, גלריה ותערוכות מתחלפות. אל תתנו לקירות החיצוניים לתעתע בכם,  העיצוב הפנימי מרהיב. בשנים האחרונות הפירמידה משמשת גם כבית חם לאמנים צעירים המקבלים סטודיו לעבודה ללא תשלום. כך הם מקבלים הזדמנות להתפתח כאמנים בתחילת דרכם בתמיכתה של העיר. 

הכניסה ללא תשלום. שעות פתיחה ופרטים נוספים תמצאו כאן

כרגע לצערי הפירמידה סגורה, מסיבות שונות. כדאי להתעדכן באתר.

שוק הפשפשים

וינטג׳ בואדי סאליב: שוק הפשפשים

שוק הפשפשים החיפאי הוא שוק רוכלים יד שניה ו-וינטג׳ קלאסי. כל כך קלאסי, שאפילו הרוכלים בשוק הפשפשים של יפו מגיעים לקנות בו. למעשה השוק הזה הוא המקור של רוב פריטי הוינטג׳ הנמכרים בישראל והוא כנראה שוק הפשפשים האחרון שנשאר במתכונת הזו בארץ, לאחר שהשוק היפואי שינה פניו. השוק בחיפה מתפרש על פני שני רחובות – ואדי סאליב והמקביל אליו קיבוץ גלויות שהופך לרחוב שיבת ציון. חנויות השוק פתוחות כל יום, חלקן שבעה ימים בשבוע, בניגוד לשוק הרוכלים שפתוח רק בשבתות ונמצא ברחבת החנייה ליד השירותים הציבוריים. ידעתם שמקור כל הענתיקות והווינטג’ בארץ הוא בשוק הפשפשים שלנו? חיפה מספקת למחסנים, להאנגרים, לחנויות ולשווקים אחרים את הפריטים שסוחריה מייבאים מאירופה. מספרים שמדי שבוע נוחתת כאן מכולה עם שלל רב, ומיד מגיעים התל אביבים עם המשאיות שלהם, מעמיסים ומסתלקים. היום 90 אחוז מהסחורה כבר מכורה להם מראש. אבל יש מספיק סחורה לכולם, השוק שופע בחנויות וינטג' ויד שנייה וזה המקום להזכיר כמה מהן.

שוק הפשפשים חיפה מטבח וינטג׳
וינטג׳ בון בון, שוק הפשפשים
שוק הפשפשים חיפה מטבח וינטג׳
וינטג׳ בון בון, שוק הפשפשים

בון בון וינטג'

החנות שייכת למוני קומט, שהוא דור שני בשוק, ולאשתו לירז. את האהבה לעתיקות הוא ינק מאמו, חני בוהדנה, שגם לה יש חנות וינטג' ועתיקות. החנות שלו נמצאת בחלל עצום ויש בה גם מכונת קפה ומקרר שתייה קלה ובירות. החלום של מוני הוא לפתח ולהחיות את חיי הלילה בשוק ובימי חמישי, לא באופן קבוע, הופכת החנות לבר עם קונספט שונה. אם אתם מחפשים רמקולים עם סאונד של פעם, או ריהוט דניש מקורי מתחילת שנות ה-60 עד שנות ה-80, זה המקום.

בון בון וינטג', קיבוץ גלויות 28, ואדי סאליב. טלפון: 054-7721798. פייסבוק

בון בון עתיקות

החנות הכי פרחונית בשוק, צבעונית בדיוק כמו חני, אמא של מוני. למרות הקרבה המשפחתית, הם מתעסקים בסחורה שונה לגמרי. בעוד שמוני מקדש את המשומש, חני מייבאת מאנגליה פריטים רומנטיים מהתקופה הויקטוריאנית ובחנות תמצאו מלבד רהיטים עתיקים, מלמלות, תחרות וגובלנים, פרחים מלאכותיים ובובות מפונפנות. בקומה השנייה יש גם מעט פריטי אופנת וינטג' מיוחדים, שווה לעלות.

בון בון עתיקות, קיבוץ גלויות 9, ואדי סאליב. טלפון: 050-8724035. פייסבוק

חנות ויטג׳ בחיפה והסביבה
אצל בובה זהבה

בובה זהבה

זהבה אהרון עבדה שנים ארוכות במשרד ביטוח לא רחוק מהשוק, אך מעולם לא ביקרה בו. כשהיא הגיעה למקום בפעם הראשונה, ישר התאהבה. היא בובאית – מתקנת בובות, אחת ויחידה שעוסקת בכך בארץ. בחנות העמוסה של זהבה תמצאו הלבשת וינטג' שהיא מייבאת, מפרקת ומשלבת את האמנות שלה בפרטים חדשים שהיא יוצרת; מחלקה שלמה של תלבושות במה ותיאטרון הכי תיאטרליות שיש ומתוכה נולד ז'אנר נוסף בשם Steam Punk, האהוב עליה במיוחד. זהו זרם השייך לתקופת הקיטור ותת הז'אנר שלו מוכר מסרטי "מקס הזועם", "צ'רלי בממלכת השוקולד" ועולם הפנטזיה, אותו מיישמים באדיקות משתתפי הפסטיבלים החברתיים, הברנרים של Midburn ו-Burning Man. הכי רחוק מבובות ומלמלות.

בובה זהבה, שיבת ציון 68, ואדי סאליב,  פייסבוק, אינסטגרם

בלומה מיי מפעם

זוהי חנות וינטג’ ועתיקות שעיקר העיסוק שלה הוא ריהוט וחפצי שאבי שיק המיובאים מאירופה. ייחודה של החנות הוא בעיצוב המיוחד ובאווירה מסבירת הפנים של גבריאלה רובין. בנוסף לחנות יש לה בית מלאכה שבו רוב הרהיטים עוברים שדרוג. אל עסקי הוינטג' הגיעה גבריאלה ממש במקרה, לאחר שמכר שלה פינה חנות בשוק והציע לה לקחת אותה. היא היתה לקראת סוף התואר השני בטכניון ובעיצומו של משבר גיל 40. היא באה, נכוותה ומאז היא שם.

בלומה מיי מפעם, קיבוץ גלויות 16, ואדי סאליב. טלפון: 052-2917105. פייסבוק, אינסטגרם

מפאת חוסר מקום, לא ניתן להרחיב על כל החנויות בשוק, אבל אזכיר את המון בגרוש, שהיא חנות יד שנייה בשיטת הקונסיגנציה; את הוינטאג'יה בסמטת עומר אל חטאב 1; את מורדי עתיקות שהוא גם אבא של מורן ושני אטיאס; ואת מרינה שהמומחיות שלה היא בפורצלנים. היא יודעת לספר על כל פריט איפה הוא יוצר, באיזה מפעל, כמה פריטים יוצרו, באיזה סגנון ומתי. לאורך שני הרחובות תמצאו המון חנויות שעוסקות בחיסול דירות ולסוחרים הקבועים יש את "העין" והידע לדוג את המציאות.

אוכלים ושותים בוואדי סאליב

אוכל בוואדי סאליב

שכונת וואדי סאליב אינה מתהדרת במסעדות ובתי קפה מפונפנים. להיפך. וזה כל כך כיף.  

מדריך ואדי סאליב: חמאם אל־פאשה 9

השף ארן ברנדר עבד לצד בכירי השפים בארץ והיה שותף ליוזמות קולינריות שונות. הוא חילק את זמנו בין תל אביב, הגליל וחו"ל עד שיום אחד החליט לעזוב הכל ולהתמקם באחד המבנים העותומאניים היפים  סאליב ולהקים כאן לראשונה מקום משלו. בחלל המרהיב של מסעדת חמאם אל פאשה 9 הוא מארח קבוצות וזוגות לשואו קולינרי חווייתי מיוחד במינו. ארן בחר להיות בסמטה פחות מתויירת ואם לא תדפקו על הדלת, לא תדעו שמשהו קורה בפנים.  

חמאם אל-פאשה 9, זו הכתובת, ואדי סאליב. טלפון: 04-6016656. פייסבוק, אינסטגרם

חומוס אבו מארון חיפה
חומוס אבו מארון

חומוס אבו מארון

ללא ספק אחת החומוסיות הטוענות לכתר החומוסייה הכי טובה בעיר והיא ממוקמת הכי קרוב שאפשר לשוק הפשפשים. היא נפתחה לפני כ-30 שנה ושומרת על יציבות עם תפריט קבוע ומדויק. החומוס נטחן במקום עם קבלת ההזמנה והוא מושלם לאוהבי ז'אנר המשחתי והחלק. אצל אבו מארון המציאו את הצ'יפס המשודרג, עם שום כתוש ופטרוזיליה, וזה המקום לסגור פינה.

אבו מארון, קיבוץ גלויות 1, ואדי סאליב. טלפון: 054-6312575 פייסבוק

מדריך ואדי סאליב: ברדיצ'ב חומוס ומאכלי עדות

זו אינה חומוסייה קלאסית, כי אם מסעדה שיש בה המון מנות של חומוס, אך גם אוכל יהודי קלאסי. לחומוס מוסיפים מרכיב ״סודי״: מעט חמאת בוטנים להעשרת המרקם והטעם ואכן, החומוס שלהם טעים מאוד. מנה מומלצת היא סביח גורמה, שמכילה את כל מרכיבי הסביח רק בצלחת. התוצאה משכנעת.

חומוס ברדיצ'ב, שיבת ציון 36, ואדי סאליב. טלפון: 04-6305752,  פייסבוק, אינסטגרם

אגב, שתי החומוסיות האלו נכנסו לרשימת החומוסיות המומלצות שלי.

מדריך ואדי סאליב: קפה נעימה

המקום הכי חדש והכי מהמם בוואדי סאליב. זהו האח הצעיר של קפה נעימה מרחוב יפו בעיר התחתית שהצליח בזמן שיא לרכוש לו אוהדים שרופים. הסניף החדש הוא למעשה בית קלייה, שעוצב על ידי הסטודיו של עידו וינקור, ונראה כמו מערת קסמים.

קפה נעימה, ואדי סאליב 11, ואדי סאליב. טלפון: פייסבוק, אינסטגרם

יבורסקי

מאפיה משפחתית של עולים חדשים, אשר משתדלים להישאר נאמנים למקור – מאפים ועוגות מבית אמא רוסיה. זוהי מאפיה סיטונאית, אך אפשר גם לשבת במקום ולהתענג על מאפים חמימים.

יבורסקי, ואדי סאליב 10, ואדי סאליב. פייסבוק

קפה גלידה יונק

החיפאים כבר יודעים שזה אינו בית קפה וגם לא גלידרייה, אלא אחת מהמסעדות הרומניות הטובות בארץ. כתבתי עליה בהרחבה ב-מדריך למאכלי עדות ואוכל יהודי בחיפה. מוזמנים להיזכר, הוא יצא מושלם.

קפה גלידה יונק, קיבוץ גלויות 32, ואדי סאליב, חיפה. טלפון: 04-8667929. פייסבוק, אינסטגרם

אוכל רומני נקניקיה יונק קפה גלידה חיפה
בשר ושום, ״יונק קפה גלידה״
פרסומת וינטג׳ טמפו יונק קפה גלידה חיפה
גם כאן אווירת וינטג׳. ״יונק קפה גלידה״

מוסדות אוכל בשוק הפשפשים: פלאפל אבו אחמד ובורקס בכר העגלה

ממש מול יונק תמצאו את פלאפל אבו אחמד. המקום הקטן דורג ב-YNET לפני כמה שנים כאחת מ-15 הפלאפליות הטובות בארץ; בהמשך הרחוב תמצאו את הסניף השכונתי של הבורקס החיפאי המיתולוגי, בורקס בכר העגלה (קיבוץ גלויות 64, חיפה). זהו הסניף היחיד בו ניתן למצוא בורקס חציל עם בשר מטורף.

מדריך ואדי סאליב: אוכלים ומשחקים – דריקס.

בר-קפה הראשון מסוגו בארץ- שמציע שילוב מושלם של אוכל ומעל ל-250 משחקי קופסה!! במקום יש אפילו צוות שידע להדריך וללמד אתכם כל משחק שתרצו! המקום מתאים לקבוצות חברים, לזוגות ואפילו למשפחות עם ילדים . במקום יש אפילו ערבי קונספט, טורנירים, וסדנאות, ואפילו יום בחודש לקהילה הגאה. 

הכניסה בעלות של 30 ש”ח לשחקן. מזמינים אוכל ושתייה ללוות את המשחק, ומשחקים במה שרוצים לפיניכולתכם ללא הגבלת זמן!*

שעות פתיחה:
ימים ב’, ג’, ד’ – 17:30-00:00
יום ה’ – 17:30-01:00
שישי – 12:00-01:00
שבת – 12:00-00:00
*ימי ראשון סגור – משחקים בבית*

דריקס, דרך חטיבת גולני 18, ואדי סאליב (מול מוזיאון הרכבת). טלפון: 053-9604226. פייסבוק, אינסטגרם

לשתות יין בשוק הפשפשים

Fine Wine Shops – אנדרי סוידאן

במדריך לברי היין בחיפה, כבר הכתרתי את אנדרי סוידאן כתורם הגדול ביותר בעיר בקידום תרבות היין והגסטרונומיה המקומיים והבינלאומיים. אנדרי, שיש לו תארים בינלאומיים כטועם יין מקצועי, שופט בתחרויות ויועץ, פתח בבניין הרובע חנות עם מבחר ענק של יינות שאת חלקם הוא מייבא באופן בלעדי. בחנות יש חדר לסדנאות והדרכות, אבל הכי כיף לקבל מאנדרי השרמנטי המלצות על יינות ולגלות שהן בינגו, שהוא קלע בול לטעמכם. פתוח שבעה ימים בשבוע.

ANDRE SUIDAN | fine Wine Shops, ואדי סאליב 10, ואדי סאליב. טלפון: 04-8361187, פייסבוק, אינסטגרם

פשפש

במדריך היין שהזכרתי אצל אנדרי סוידאן כתבתי על הפשפש כך: את בר היין שלה בחרה עדיה פרג' לפתוח באזור שוק הפשפשים ואנחנו החיפאים מודים לה ולכל מי שמוכן להחיות את המקום בעל הפוטנציאל הכי גדול בעיר. העזר כנגדה הוא בן זוגה אוריאל דמברוט, שמנהל את בר היין בתלפיות והוא הבן אדם שהיא הכי מחזיקה ממנו בנושא יין. תפריט היינות לא קבוע, כל הזמן נכנסים בקבוקים חדשים ומוציאים את הקודמים. כל יום הם בוחנים מחדש איזה יין יפתח לכוסות, מה שנותן הרגשה של ספונטניות, זרימה ודינמיות. גם התפריט משתנה כל חודש והקונספט הוא של מנות ביסטרו, עם אינטרפרטציה של השף. הבעלים עיצבו את המקום בחמימות, עם ריהוט ופריטים משווקי פשפשים בכל העולם. המטרה היא – לייצר תחושה של בית. המקום סגור בשני ובשלישי ואין שמירת מקום.

פשפש, אל הילאל 2, העיר התחתית, חיפה. אינסטגרם

חיי לילה בואדי סאליב ושוק הפשפשים

מדריך ואדי סאליב: שקולה

מועדון השקולה נמצא במקום הכי נוסטלגי שיש בוואדי סאליב. בקומפלקס שהיה פעם מועדון אל פאשה הזכור לוותיקי העיר כמשהו פרוע כי רקדו שם על השולחנות. מאוחר יותר נפתח שם מועדון הלונה, במה 2 של תיאטרון חיפה ומועדון הסופיה. השקולה הוותיק פתוח בסופי שבוע והוא בבעלותם של אלונה ומישה גורדון החביבים. המון שואלים אותי איפה אפשר לרקוד בחיפה ביום שישי בערב לבני 40 פלוס. אז אם האוזן שלכם לא נרתעת מדאנס רוסי (משולב במוזיקת מועדונים), זהו אחלה מקום.

שקולה, סמטת אל בוחתורי, ואדי סאליב. טלפון: 04-8663388. פייסבוק

וונדרבר ואדי סאליב
וונדרבר, חטיבת גולני 18, ואדי סאליב

וונדרבר

יש פה עניין עם השם – לא מבטאים אותו Wonderbar, אלא Wunderbar בגרמנית (וה-W מבטאים כמו ו'). כך או כך, זהו ה-מקום להופעות קטנות ולמסיבות. הוא פתוח רק כשיש אירוע שמתפרסם בעמוד הפייסבוק של המקום. כמו כל המקומות בוואדי סאליב, גם הוונדרבר נמצא בבניין אבן עתיק עם שלושה אולמות וברים נפרדים. פעם בשבועיים ביום שישי, כבר מעל 10 שנים, יש מסיבת שנות ה-80 לקהל של 35+. המסיבה מתקיימת בשתי רחבות – באחת מנגנים 80 פופ ובשנייה גל חדש ודארק 80.

וונדבר, חטיבת גולני 18, ואדי סאליב. פייסבוק, אינסטגרם

תביטי TAbiti

זהו מועדון לילה לקהילה הלסבית, המשלב גם אירועי תרבות, בילוי ופנאי. בערבי שישי זה המקום להכיר את כל הנשים והא.נשים החיפאיות שבא להם.ן מרחב קווירי, חברות חדשות, היכרות עם העולם הצבעוני ובכלל מקום בטוח. באמצע השבוע מתקיימים ערבי ספוקן, מופעי פסנתר, לחובבות האמנות מתקיימים במקום ערבי רישום וארט עם מודלים נשיים בפוזות מתחלפות. זו הזדמנות נדירה לרשום בחלל מכיל, נעים ומקבל. בשבתות סוגרות את השבוע בערב סרט מרגש כשהבר פתוח במחירים מוזלים.

תציצו בכתבת גאווה חיפאית: מדריך חגיגות שבוע הגאווה בחיפה

תביטי בר, חטיבת גולני 12, ואדי סאליב. פייסבוק, אינסטגרם

צ'ייסר

המקום הכי סודי בעיר, אליו מתנקזים בלייני המועדונים ואחריהם מגיעים בעלי המועדונים. הוא נמצא בסמטה קטנטנה מאחורי שער ברזל חלוד ברחוב חטיבת גולני, קרוב לתביטי. יותר מזה אני לא מגלה.

לסיום: בית החסד

לסיום מדריך ואדי סאליב, אני ממליצה לבקר במקום קסום, אשר ימלא אתכם בתקווה ובאופטימיות. בית החסד הוא מפעל לשיקום אסירים המצליח ביותר בארץ ובית מחסה לנשים נזקקות מכל הדתות. המקום פועל נגד כל הסיכויים, רק בעזרת תרומות, רובן מארגונים נוצריים בחו"ל, אבל גם מארגונים יהודים. המוסד שוכן בתוך מתחם סגור המוקף בקיר אבן, ונכללים בו מבנה הכנסייה המלכיתית היוונית-קתולית "א-סיידה" (שמשמעותו בערבית: "גבירתנו") ומבנים נוספים. מי שהחל במפעל הוא כמיל שחאדה שנפטר בשנת 2000 ואשתו השווייצרית אגנס המשיכה את מפעל חייו ולא נתנה לו לגווע, על אף שהיתה מטופלת בחמישה ילדים. אגנס הצליחה גם להגדיל את המפעל, והיום הילדים ממשיכים את החסד הזה. המשפחה המיוחדת הזו מקדשת את כבוד האדם ואת הנועם. בבית החסד, בניגוד לכנסיות אחרות, פותחים את השערים בפני כולם כל הזמן, בעוד שבכנסיות אחרות יש זמני כניסה קשוחים. תמיד יקבלו אתכם בסבר פנים יפות ובחיוך.

בית החסד, פל-ים 10, ואדי סאליב. טלפון: 050-5437373.

את סרטון הטיול שלי בוואדי סאליב תמצאו כאן:

כתבות מומלצות:

חובבי היסטוריה, תרבות, אוכל, ובעיקר למידה דרך חוויות? כל הסיורים הקרובים בחיפה

איפה לאכול בחיפה? לכל הכתבות

מסתובבים בכרמל? מדריך מרכז הכרמל

מסתובבים במושבה הגרמנית? מדריך המושבה הגרמנית

מסתובבים בתלפיות? מדריך שוק תלפיות

מסתובבים בואדי ניסנאס? מדריך ואדי ניסנאס

אוהבי קפה? ☕️ קפה ספשלטי בחיפה ויין? 🍷 ברי יין בחיפה

מחפשים חיי לילה בחיפה? המדריך המלא

מחפשים מקומות כשרים? כל המקומות

נהניתם מההמלצות שלי? אני ממש אשמח לדעת!

תייגו אותי באינסטגרם @hey.fa.it או בפייסבוק,

או השתמשו בהאשטג שלי באינסטגרם  ihavethisthingeithHaifa# כדי שאדע ואשתף.

״ברכת פרידה״,

חייפוש

אהבתם את הכתבה? הצטרפו לרשימת הדיוור וקבלו את כל הפוסטים ישירות לתיבת הדוא״ל:​​

Follow:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו נפגש בניוזלטר