גאווה חיפאית: מדריך חגיגות שבוע הגאווה בחיפה

מצעד הגאווה חיפה

ממש לאחרונה חיפה עלתה למקום הרביעי במדד הגאווה, ולמרות שיש עוד 3 מקומות לעלות ברשימה זו עוד סיבה למסיבה. לכבוד חגיגות שבוע הגאווה החיפאי ריכזתי עבורכם רשימה של מקומות בילוי ידידותיים לקהילה שתשמש אתכם כל השנה. בסוף הפוסט תמצאו פרטים על אירועי שבוע הגאווה החיפאי ומצעד הגאווה החיפאי. תבלו!

״יש לך המלצות לבילויים של הקהילה בחיפה?״

כשהתחלתי לעבוד על המדריך הזה למי שמגיע לחגיגות הגאווה בעיר, חיפשתי המלצות של אחד שיודע. ״יש לך המלצות לבילויים של הקהילה בחיפה?״, שאלתי את גיל, גיסי האהוב והאיש שלי בקהילה הגאה. הרי יש את המקומות שהם המובנים מאליהם, אלו שמזוהים עם הקהילה. את כולם אני מכירה. בכל זאת, ביקשתי עזרה מגיל כדי שימליץ על מקומות אחרים, פחות מוכרים לכולנו. כאלו שחברי הקהילה הגאה אוהבים להיפגש ולבלות בהם כל השנה, לא רק בחודש החגיגות. ״אני הכי  אשמח שתספרי לי כשתמצאי״, הוא ענה והוסיף אמוג׳י של קריצה. מאז שגיל עבר לגבעתיים הוא פחות בעניינים פה בחיפה (למרות שהוא מגיע לכאן בכל יום לעבודה). ״פעם זה היה מסדה, תלפיות…״, הוא ניסה לרצות אותי בכל זאת, ״ אבל אני אשמח לבוא איתך לסיבוב ולהכיר״. בקיצור, גם גיל זקוק למדריך הזה ואני סוף סוף אזכה לדייט לא-רומנטי עם גיסי.

חיפה: מקום רביעי במדד הגאווה

השבוע פרסמה עיריית חיפה בגאווה רבה (תרתי משמע) שחיפה קפצה ארבעה מקומות ונמצאת במקום הרביעי ב"מדד הגאווה" ברשויות המקומיות. הדוח הוגש לנשיא המדינה, יצחק הרצוג, על ידי האגודה למען הלהט"ב בישראל. הרשויות שהשתתפו במבדק, נבחנו על בסיס עשרות מדדים בחמש קטגוריות: רווחה, חינוך, תשתיות, נראות ציבורית ותרבות. מסתבר שבעירית חיפה יש אחראי להט"ב בשירות הפסיכולוגי החינוכי והיא מקיימת הכשרות לצוותי הרווחה בנושא. העיריה גם מפעילה את ״בית הקהילות״ – המרכז הקהילתי הגאה של העיר –שמספק שירותי פנאי, תרבות גאה, פיתוח קהילה, מיצוי זכויות, תמיכה וטיפול ותוכניות העצמה לציבור הגאה ולבני משפחותיהם בעיר. העיר מממנת גם מגוון אירועים עבור הקהילה הגאה בחודש הגאווה ואת קבוצת ארגון הנוער הגאה ("איגי״).

מצעד הגאווה בחיפה

קיפוח או טיפוח – מה חושבים בקהילה?

על פניו נראה כי לפחות מצד העירייה, קהילת הלהט"ב בעיר אינה מקופחת, אבל משיחה עם חברים מהקהילה, התלונות חוזרות על עצמן. ״זה לא מספיק״, כמובן, וגם טענות שיש קבוצות גיל מסוימות שלא מקבלות יחס, אירועים או קבוצות תמיכה. הרבה מהתלונות מופנות דווקא כלפי בעלי העסקים הגאים. "אין כמעט עסק שהוא לא Gay Friendly", אמר לי חבר, "הבעיה שרוב בעלי העסקים חוששים להכריז על המקומות שלהם כמזוהים עם הקהילה. אנחנו מבכים את פטירתם בטרם עת של שניים מהעסקים שהיו הכי מזוהים – קפה ביאליק בהדר וסינקופה בתחתית. כיום העסקים המזוהים הולכים ומתמעטים".

בדיוק בגלל זה החלטתי לעשות את הרשימה הזו – של העסקים החיפאים המזוהים ותומכים בקהילת הלהט״ב או משמשים כמקום מפגש גאה לחבריה. הרשימה תשמש אתכם בכל ימי השנה כמובן.

לכבוד חגיגות שבוע הגאווה החיפאי בסוף הרשימה תמצאו פרטים על אירועים מיוחדים שיתקיימו במסגרת שבוע הגאווה החיפאי. שיאן של החגיגות יגיע ביום חמישי, 15 ביוני, עם מצעד הגאווה במרכז הכרמל. גם עליו תמצאו פרטים בסוף הפוסט.  

בסוף הכתבה תוכלו לקרוא על אירועי שבוע הגאווה בחיפה 2023 כולל מצעד הגאווה

מקומות בילוי גאים: עיר תחתית

מרי בר

את מרי פתח ליאם אריאל פרנקפורט – כן, אחיה של מעצבת האופנה האהובה עלי דורין פרנקפורט – בעיצומה של שנת הקורונה הראשונה. הוא עזב את תל אביב, שם היה אחד מהסצנה כתקליטן מבוקש ובעל פאבים ומועדונים מיתולוגיים, ונחת פה. במרי מכבדים את כולם. זה הוייב שם, לא ממש משנה מי ומה אתה, העיקר שתהנה מאלכוהול טוב, אמנות על הקירות וסאונד יוצא דופן של תקליטנים מעולים. ככה, במקרה או שלא במקרה, מרי הפך למקום מפגש היפסטרי להרבה מחברי הקהילה הגאה.

מרי, נתנזון 16, עיר תחתית, חיפה. טלפון: 054-49-7917 , פייסבוק, אינסטגרם

Z CITY

בסמוך למרי נמצא המועדון הוותיק זי-סיטי שהוקם על חורבותיו של הנתנזון 10 המיתולוגי. הכניסה הצנועה מרחוב נתנזון לא ממש מעידה על גודלו של המקום. בחללים הגדולים מתארחים מדי פעם ליצנים מהקהילה; ליין "תביטי", לנשים בלבד ו"שופוני", הליין של ליבנה.

Z CITY, נתנזון 10, עיר תחתית, חיפה. טלפון: 054-6059726, פייסבוק, אינסטגרם

Wunderbar

מדי פעם מארח הווּנדרבר (הוגים ״וּ״, בגרמנית: vu) מארח מסיבות קוויריות של הליין O SNAP (המסיבה הקרובה תתקיים בערב שלפני מצעד הגאווה, בחמישי, 23/6/22). וונדרבר הוא אחד המועדונים הוותיקים בעיר, עם שלושה מתחמים שונים, קהל נאמן, מסיבות ייעודיות והופעות של טובי תעשיית המוזיקה הישראלית, אשר היה מארח בעבר גם הופעות מחו"ל. המועדון פתוח רק כשיש אירוע, אותו מתקשרים ברשתות החברתיות.

Wunderbar, דרך חטיבת גולני 18, עיר תחתית, חיפה. פייסבוק, אינסטגרם

פטוש גלרי

ברשימה על ארוחות הבוקר המומלצות כתבתי על פטוש גלרי, שהוא אחד המקומות היפים בעיר. אז נכון, זהו מקום מהמם בכל קנה מידה. אני ממש בספק שיש כזה או דומה בכל הארץ. הנקודה הגאה שנוגעת לפטוש היא מעצם מיקומו בחיפה, שהיא בירת הקהילה הלהט"בית של המגזר ומן הגישה של בעלי המקום שכולם איז-וולקם. כך הפך פטוש גלרי לאחת הנקודות הראשונות שערביי הצפון נעצרים בו, כשהם מגיעים לבלות בעיר הגדולה.

פטוש גלרי, הנמל 6, חיפה. טלפון: 04-8813040, פייסבוק, אינסטגרם

פטוש בר הנמל חיפה גאווה בחיפה
פטוש בר גלרי, הנמל, חיפה

אירועי שבוע הגאווה בחיפה 2023 - בסוף הכתבה

מקומות בילוי גאים: המושבה הגרמנית

פטוש

אחות בכירה לסניף בעיר התחתית והיא גם המסעדה הוותיקה ביותר במושבה הגרמנית. המסעדה שוכנת במבנה טמפלרי עתיק, ומגישה אוכל ים תיכוני. פעם הייתה פטוש המסעדה היחידה בסביבה, אך עם האוכל של פטוש בא התיאבון, ובמרוצת השנים קמה שדרה קולינרית בהמשך הרחוב. מקום עם אווירה צ'ילית, בין העצים והצמחייה המצילים את החצר. גם הישיבה בקומה הראשונה או בקומת המרתף שבנוי כמו חצי חבית, מלאי אווירה. אל תתעצלו: עלו לקומה השנייה, שם תמצאו חנות עיצוב ואמנות מדליקה. בפטוש מארחים באופן שווה את כולם, יהודים וערבים, משפחות, זוגות, קבוצות חברים וגייז מרגישים שם בנוח.

פטוש, שד' בן גוריון 38, המושבה הגרמנית, חיפה. טלפון: 04-8524930, פייסבוק, אינסטגרם

אירועי גאווה בחיפה פטוש גלרי
פטוש, המושבה הגרמנית, חיפה

דוזאן

המסעדה של פאדי נג'אר היא פשוט פרנדלי. לכולם. נג’אר היה מהראשונים שפתחו בית קפה-מסעדה במושבה הגרמנית והוא גם מראשוני הקהילה הגאה הערבית-פלסטינית בחיפה. הוא יצא מהארון לפני למעלה מ-30 שנה, בתקופה שגם בחברה היהודית זה היה יוצא דופן. דוזאן אינה עוד מסעדה רגילה, אלא שילוב של תרבות המזרח עם המערב על טהרת האוכל הים תיכוני-צרפתי-איטלקי. המסעדה שוכנת בבית טמפלרי עתיק שנבנה בשנת 1870. כל שולחן שונה ממשנהו מתוך אמונה שכל אדם שונה מרעהו, אך יש מקום להכיל את כולם. בדוזאן, כמו בחיפה, העיר בה היא שוכנת, יש מקום לכולם – יהודים וערבים ביחד.

דוזאן, שד' בן גוריון 35, המושבה הגרמנית, חיפה. טלפון: 053-9443301, פייסבוק

 

מקומות בילוי גאים: שוק תלפיות

עראבסקה

את התואר של ״המקום המזוהה ביותר עם הקהילה״ קוטפת עראבסקה (יחד עם קפה פאזל כמובן). המסעדה הקטנה והנפלאה הזו נפתחה כחלק ממיזם חברתי ותוך פחות משנה, הפכה לאחת הידועות בארץ. איך לא, בעצם? בעליה, אכרם עבד ועידן מאדב, הם גם זוג בחיים, וגם האנשים הכי חייכנים ומתוקים במרחב. כל האירוח שלהם מושתת על אהבה ועל מה שבלב פנימה. עראבסקה תפסה מקום של כבוד במדריך האוכלהערבי שפרסמתי לא מזמן, על אף שהיא מסעדה חדשה יחסית.

עראבסקה, לונץ 7, שוק תלפיות, חיפה. טלפון: 058-7111983. פייסבוק, אינסטגרם

 

עראבסקה חיפה שוק תלפיות

קרקדה

קַרקַדֶה (פרח היביסקוס בערבית) היא האחות הקטנה והפרועה של עראבסקה, מקום שמיועד לקהילה הגאה, אבל פתוח לכולם. לאחר אינספור תכנונים וגלגולים רעיוניים, נפתח המקום במרחק שתי חנויות מעראבסקה. בהתחלה זה היה אמור להיות מעין בית קפה הפועל לאורך כל היום, אך לבסוף עידן ואכרם על קונספט מיוחד – המקום יהיה פתוח ברביעי וחמישי בערב ובצהרי שישי-שבת בשעות שמסעדת האם פתוחה. התפריט נשען על פינגר-פוד וקוקטיילים צבעוניים, שייקים ומיצים טבעיים. במקום התארחו מופעי דראג, טברנה יוונית, ערבי תרבות והרצאות, אך לאחרונה הוא סגור לרגל שיפוצים מאסיביים. בזמן הקצר שהמקום היה פתוח, התנקזו אליו רבים מהקהילה הגאה.

קרקדה, לונץ 9, פינת סוקולוב 15, שוק תלפיות, חיפה. טלפון: 050-8513432, פייסבוק,  אינסטגרם

 

ג'רבה

ג'רבה של יפה שמילוביץ ממוקמת במקום הכי טרנדי כיום בחיפה – בניין סירקין 21. מהמטבח הקטן יפה מוציאה יפה מאכלים טוניסאים (ג'רבה הוא אי המשקיף לחופי טוניס ובו נמצא בית הכנסת העתיק בעולם), מסודרים לפי ימים. למשל, קוסקוס אלוהי אין כל השבוע, גם לא סנדוויץ' טוניסאי בפריקסה, או בבגט מחשמל. אם תסתכלו טוב, על קירות המסעדה תלויים כלי נגינה, כי זה חלק מהמוטו שלה "לטייל, לנגן, לאכול", וביניהם תלויים דגלי גאווה בגדלים שונים. ג'רבה מופיע גם במדריך השלם לשוק תלפיות ועוד רגע יופיע במדריך חדש על מאכלי עדות.

ג'רבה, סירקין 21, שוק תלפיות, חיפה. טלפון: 050-7263796,  פייסבוק,  אינסטגרם

לאירועי שבוע הגאווה בחיפה 2023 - גללו למטה

מקומות בילוי גאים – הדר

קפה פאזל

כמו עראבסקה, המקום שהכי מזוהה עם הקהילה הגאה הוא קפה פאזל של תדהר טויכר, שהיה הבעלים של קפה ביאליק המיתולוגי בסמוך לבניין עיריית חיפה. תדהר הוא יקיר הקהילה הגאה, ומה שהוא תרם לה בעיר, ייקח לאחרים שנים על שנים כדי להשיג. הוא ממארגני מצעד הגאווה, ממארגני מסיבות הרחוב שהיו בשנים עברו לפני המצעד, ופשוט הוא מארגן. פאזל הוא כל כך פרנדלי, וזו מהותו. חוץ מזה שיש שם אוכל מטריף מעשה ידיו של תדהר.

פאזל, מסדה 21, הדר, חיפה. טלפון: 04-8660879,  פייסבוק, אינסטגרם

 

יערה ״קפה טיפול״

בית קפה חדש יחסית שבלילה הופך לבר והפך למשכנם הקבוע של ליין "הדראגופלצת" של שי סבג, הלא היא "שולה מועלם" (בשבת, יום לאחר המצעד משפחת דראגופלצת חוגגת גאווה חיפאית ביערה) . את יערה פתח משה נגר שהגיע אלינו מהמרכז יחד עם הקורונה. קודם הוא פתח את פלאפל בר גיורא בשכונה, שזכה להצלחה כשהעסקים נאלצו לסגור בגלל הסגרים. את יערה הוא פתח על שם בתו בת ה-9, שכל הקירות מקושטים בציוריה. התפריט קליל ולא מתחכם. טוסט זה טוסט – בייגל מלא בגבינה עם סלט גדול לידו. כמו כן יש מנות טבעוניות, אווירה נעימה ומשוחררת, עם מוזיקה טובה.

קפה טיפול / יערה, מסדה 1, הדר, חיפה. טלפון: 055-3078581,  פייסבוק

שולה מועלם (שי סבג) קפה פאזל חיפה
שולה מועלם (שי סבג) בהופעה בקפה פאזל. צילום: יסמין כץ

מקומות בילוי גאים בחיפה – מרכז הכרמל

הקונדיטוריה של גל

כשגל גבריאלי יצא מהארון הוא עשה זאת בגדול, בכתבת מגזין על פני כמה עמודים במקומון החיפאי "כלבו". מאז, הקונדיטוריה הנושאת את שמו צברה קהל אוהד, כמו גם חיזורים מצד האנשים העומדים בראש ההנהגה העירונית. בית הקפה, לו יש חצר פנימית המשאירה את שאון העיר מעבר לגדר, מגיש ארוחות קלות, מאפים נהדרים – מלוחים ומתוקים – והוא נחשב למוסד חיפאי.

הקונדיטוריה של גל, שד' הנשיא 131, מרכז הכרמל, חיפה. טלפון: 04-8382928,  פייסבוק, אינסטגרם

מקומות נוספים וגאים ששווה להזכיר:

בפינת הרחובות הילל ובלפור בהדר, נמצא ה-rai, בו מבלים אנשי הקהילה מהמגזר הערבי.

מקומות נוספים ידידותיים לקהילה בהדר נמצאים ברחוב מסדה, ביניהם: צ'ייסר, אינסייד אאוט סושי וקפה הפינה.

תיאטרון הסטודיו במרכז הכרמל, מארח פעם בחודש את ליין הדראג "צחוקים רצח".

מסיבות קבועות לקהילה יש כרגע רק במועדון הגאלה במפרץ, עם שני ליינים: free של גיא הראל וליין "רדיו גאגא" של שחר.

אירועי הגאווה בחיפה 2023

מצעד הגאווה בחיפה

מצעד הגאווה בחיפה 2023 

לשם שינוי מצעד הגאווה יתקיים השנה ביום חמישי בשעות אחה"צ אל תוך הערב. תהיה נגישות לתחבורה ציבורית בסביבה. 

המצעד יתקיים ב-15 ליוני, יום חמישי. 

התכנסות ב-16:30 בצומת כרמליה, שעות המצעד יתקיימו בין השעות 18:00-19:00 לאורך מרכז הכרמל. 

פלאייר מצעד הגאווה חיפה 2023

לסטודנטים: מלחמת מים קווירית

האחוות הגאות באוניברסיטת חיפה והטכניון יקיימו מלחמת מים קווירית ב-9 ליוני, יום שישי, בשעה 11:00 בחוף הסטודנטים

להרשמה לאירוע

מלחמת מים קווירית חודש הגאווה סטודנטים 2023

ערב משחקים ב-DRIX Game CafeL

ב-7 ליוני, יום רביעי החל משעה 19:00 יתקיים ליל משחקים שמוקדש לחודש הגאווה. עלות כניסה: 30 ש"ח.

אין צורך בהרשמה. 

ב-6 ליוני, יום שלישי החל משעה 08:30.

לפרטים נוספים והרשמה

חודש הגאווה 2023 עמק יזרעאל ספיר ברמן

מועדונים: פסטיבל הגאווה של הצפון

בתאריכים 15-16 ליוני יתקיים במועדני LOBBY ו-CIELO פסטיבל גאווה אזורי הכולל הופעות של אמנים בינלאומיים, ביניהם דנה אינטרנשיונל ונטע ברזילי, לצד מלכות דראג, תקליטנים ורקדנים, בתמיכת רשויות מקומיות שונות.

לפרטים והרשמה

פסטיבל הגאווה של הצפון 2023

נהניתם מההמלצות שלי? אני ממש אשמח לדעת!

תייגו אותי באינסטגרם @hey.fa.it או בפייסבוק,

או השתמשו בהאשטג שלי באינסטגרם iHaveThisThingWithHaifa# כדי שאדע ואשתף.

בתיאבון (-:

חייפוש

אהבתם את הכתבה? הצטרפו לרשימת הדיוור וקבלו את כל הפוסטים ישירות לתיבת הדוא״ל:​​

Follow:
Share:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו נפגש בניוזלטר