המוזיאונים של חיפה: המומלצים שלי

מדעטק חיפה שירי ויצנר

תרבות, היסטוריה וגם משחקי ילדים: בחיפה יש כמה מוזיאונים שלא תרצו לפספס. חלקם נמצאים גם במיקומים מנצחים ומשתלבים נהדר ביום כיף חיפאי, במיוחד ביום חורף גשום או יום שרב מעיק. מוזיאונים בחיפה – ההמלצות שלי

המוזיאונים של חיפה: המומלצים שלי

מה המשותף ליום גשום ויום שרב? מוזיאונים כמובן. במילים אחרות, בשני המקרים רבים מחפשים לברוח למקום מחומם או ממוזג, בהתאמה. חובבת חורף מוצהרת וידועה אנוכי ואני מאוד נהנית לצאת לרחובות בגשם (את יולי-אוגוסט אני מתעבת). בכל אופן, כך או כך, כל אחד ואחת מאיתנו יחפשו מתישהו לברוח פנימה… אחרי שמוצו הקניונים והמסעדות, ביקור במוזיאון הוא תמיד אופציה מצוינת. הנה כמה מוזיאונים שאני אוהבת במיוחד בחיפה לביקור למבוגרים ולכל המשפחה. המוזיאונים ממוינים לפי תחום העיסוק של המוזיאון ולא לפי שכונות. בחלק מהפרקים תוכלו לקרוא גם רעיונות לשילוב המוזיאון בפעילות בסביבה. תיהנו!

מוזיאוני אמנות

שעות פעילות של מוזיאוני חיפה (מתייחס לכל המוזיאונים בהם אין פירוט): ימים א', ג', ד', שבת 10:00-16:00; ה' 10:00-18:00; שישי 10:00-14:00; שני סגור. טלפון להזמנת כרטיסים: 1-599-50-22-11. פייסבוק, אינסטגרם

מוזיאון חיפה לאמנות 

זהו ה-מוזיאון הראשי שלנו ויש בו מהכל: תערוכות מקומיות ובינלאומיות, הרצאות, סדנאות, קורסים, סיורים מודרכים, אירועים לילדים ולכל המשפחה. כמו בכל מוזיאון בעולם המכבד עצמו, גם לחיפאי יש אוסף משלו עם יותר מ-7,500 עבודות של אמנים ישראלים ובינלאומיים מפורסמים (כמו רפי לביא, פנחס כהן גן, מארק שאגאל ואנדרה מאסון). בכל אשכול תערוכות, מציגים חלק מהאוסף בהתאם לנושא האשכול. לצד המוזיאון נמצא מרכז לחינוך אמנויות והכניסה אליו ללא עלות.

לקראת חנוכה 2022 יתקיימו מספר אירועים לכל המשפחה כמו הסיור והסדנא בעקבות חיה תומא. אחרי סיור בואדי ניסנאס בין עבודותיה של אמנית הקרמיקה חיה תומא תתקיים סדנת קרמיקה בה תוכלו להכין אריחים בעיצוב אישי. הפעילות מיועדת לילדים בגילאי 7+ בליווי מבוגר. 

מוזיאון חיפה לאמנות, שבתאי לוי 26, הדר חיפה. 04-9115991, אתר

מוזיאון חיפה לאמנות מוזיאונים מומלצים בחיפה

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית

מוזיאון שלם המוקדש לתצוגה ושימור של אמנות יפנית ולא רק אגף. הוא ממוקם במרכז הכרמל וכשמסתכלים על המבנה החיצוני, לא יכולים לדמיין מה שקורה בפנים. הילדים יוצאים מהמוזיאון הזה נפעמים, למראה התלבושות, החרבות והשריונים, והאסתטיקה היפנית הייחודית. גם במוזיאון זה מתקיימים אירועים שונים באודיטוריום שבמקום: ערבי הרצאות, הקרנות סרטים, פסטיבלים מיוחדים וטקסי תה מסורתיים.  כרגע מוצגת התערוכה החדשה “צמדים”. התערוכה מחברת בין אמני הדפסי עץ יפנים מסורתיים לאמנים עכשוויים.

במוזיאון יש חנות קסומה וגם בית קפה מעולה של טלק, הלהיט של שוק תלפיות, שהוא מקום שקט ומושלם ליום עבודה או לימודים. דילים של קפה וכריכים, ושקעי טעינה בכל מקום – גן עדן ללפטופיסטים. 

המוזיאון נמצא במיקום מנצח, גב אל גב עם טיילת לואי היפה בארץ בפער! גם הגישה אליו מאוד נוחה. לא רחוק מכאן נמצאת תחנת הכרמלית שתחבר אתכם עם רובע הדר ועם העיר התחתית. מומלץ מאוד להישאר בסביבה, מרכז הכרמל היא שכונה מופלאה. המדריך המלא של מרכז הכרמל מחכה לכן כאן. 

מוזיאון טיקוטין, שד' הנשיא 89, מרכז הכרמל. טלפון: 04-8383554, פייסבוק, אתר

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית תערוכה יפן והיהודים
״יפן והיהודים״ במוזיאון טיקוטין. צילום: חגית הורנשטיין

מוזיאון הרמן שטרוק

המוזיאון בשכונת הדר הכרמל שוכן בבית המגורים והסטודיו של הצייר ואמן ההדפס הרמן שטרוק. כיום המבנה משמש כמוזיאון המנציח את פועלו של שטרוק ומציג תערוכות מתחלפות בתחום ההדפס. לאחר מותו של שטרוק, ארגון נשי-מזרחי רכש את הבית כדי לקיים בו בית חלוצות. לאחר מכן הבית נמכר לקבלן פרטי שביקש להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה בן עשר קומות. בעקבות מאבק ציבורי לשימור הבית, רכשה ממנו עיריית חיפה את הבית תמורת מגרש אחר. הבית נותר סגור לזמן מה בהיעדר גוף שהסכים להשקיע כספים להפעילו כמבנה ציבור והוחלט לשכן בו מוזיאון למוזיקה. בשנת 1983 הוסב הבית למוזיאון להנצחת האמן.

מוזיאון הרמן שטרוק, ארלוזורוב 23, הדר. טלפון: 04-9115991, אתר

מוזיאון הרמן שטרוק
מוזיאון הרמן שטרוק חיפה

מוזיאוני מדע ואדריכלות

מדעטק

האם יש עוד משהו להגיד על המקום המופלא הזה, מדעטק? נתחיל במבנה המרהיב שלו, זה שנבנה לפני 100 שנים ועד שנות ה-80׳ היה ביתו של הטכניון (הטכניקום בזמנו). משם נמשיך לפועלו של המוזיאון כבית לאומי למדע, טכנולוגיה וחלל. מדעטק הוא מוזיאון מצטיין ובולט, שמוביל את פעילויות החינוך והתרבות המוזיאליות-מדעיות בישראל. ילדים ומבוגרים יחד נהנים שם מאוד, גם בתערוכות הקבועות וגם במתחלפות. 

בחנוכה 2022 תוכלו עדיין ליהנות מהתערוכה המופלאה קלימט. תוכלו לצפות ולקרוא על ההתרשמות שלי כאן בסרטון: 

יש גם תכניה שלמה של אירועים לילדים בחג, כדאי לבדוק בעמוד המוזיאון.


מדעטק, שמריהו לוין 25, הדר. טלפון: 04-8614444, פייסבוק, אינסטגרם

מוזיאון מוניו גיתאי וינרויב לאדריכלות

בהחלט גאווה של מוזיאון! זהו מוזיאון ראשון מסוגו בישראל שנפתח לפני עשור בלבד. המוזיאון ממוקם בסטודיו בו עבד האדריכל פרופ' מוניו גיתאי וינרויב ז"ל. היוזמה להקמת מוזיאון אדריכלות בחיפה, הינה של הבמאי החיפאי-בינלאומי עמוס גיתאי, שביקש להסב את הסטודיו בו עבד אביו למוזיאון לזכרו. לבסוף הוקם המוזיאון בשיתוף עם עיריית חיפה וחברת מוזיאוני חיפה. 

מוזיאון מוניו גיתאי וינרויב, שד' הנשיא 135, חיפה. טלפון: 04-8712311, פייסבוק

מוזיאונים היסטוריים

מוזיאון רכבת ישראל

מוזיאון רכבת ישראל לא מספיק מוכר, וחבל. המוזיאון מושלם לביקור עם ילדים קטנים שרכבות מרתקות אותם. אפשר גם לבלות במוזיאון זמן קצר, מה שבדרך כלל קורה עם ילדים קטנים. ילדים גדולים יותר ומבוגרים ייהנו מסיפורים על מנהיגי ישראל לדורותיהם ועל נוסעי הרכבת לאורך ההיסטוריה. חשוב מאוד להתעדכן באתר של רכבת ישראל על הפעילויות בחגים ומועדים, לעיתים הגישה אל המוזיאון היא דרך רכבת מיוחדת המגיעה למוזיאון מתחנת חיפה מרכז השמונה. בשגרה, הכניסה למוזיאון היא דרך הכניסה הראשית בסמוך לשוק הפשפשים. מומלץ מאוד לשלב ביקור במוזיאון עם ביקור בעיר התחתית או בואדי סאליב ושוק הפשפשים. מדריך לשוק הפשפשים והסביבה תמצאו כאן.

מוזיאון רכבת ישראל מוזיאונים אמנות כלי רכב תחבורה מנועים
מוזיאון רכבת ישראל איה ויצנר שירי החיפאית
מוזיאון רכבת ישראל עם רכבות ישנות וחדשות מתאים לילדים

מוזיאון העיר

במוזיאון המקסים הזה מתעסקים במרחב האורבני, בתרבות עירונית ובהצגת היסטוריות של אוכלוסיות שונות בעיר חיפה. הוא ממוקם בבית משוחזר, במקום ששימש פעם כבית העם הטמפלרי שהוקם ב-1869. המתחם כולל שלושה מבנים וחצר פנימית חביבה לילדים. המוזיאון עורך פעילויות רב-תרבותיות מגוונות, במטרה להעניק נקודת מבט עכשווית על אירועים שהתרחשו בעיר ושינויים שחלו בעקבותיהם. אם באמצעות תערוכות, מפגשים, ימי עיון, הרצאות וסיורים ברחבי העיר בהשתתפות אנשי אקדמיה, יוצרים, אוצרים וחוקרים. לצד תערוכות, המוזיאון גם מפתח תוכניות חינוכיות, מציע פעילויות למשפחות ועוסק בפיתוח קשרי קהילה-חברה-תרבות. מומלצת מאוד הפעילות המשפחתית ״תעלומה בעקבות הטמפלרים״: משחק בריחה אינטרקאטיבי המשוחק בטלפון ברחובות המושבה הגרמנית. 

מייק ברנט – ככלות הגוף. התערוכה המוצגת כאן בחג של החגים 2022 היא התערוכה ״מייק ברנט: ככלות הגוף״. ביקרתי בה בפתיחתה והיא תערוכה מרתקת בעיניי. מהחדר הגדול בקומה התחתונה ועד החדרים הקטנים בקומה העליונה – התערוכה מלמדת אותנו על חייו של מייק ברנט וגם על החיים שלנו. 

מוזיאון העיר חיפה, שד' בן גוריון 11, המושבה הגרמנית. 04-9115991, אתר

המיקום של המוזיאון במושבה הגרמנית הוא מיקום מנצח ותוכלו לשלב את הביקור בו עם סיור עצמאי בסביבה. תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של הטמפלרים וליהנות מהווה של החיפאים, וגם לעשות קצת קניות ולאכול המון במדריך השלם למושבה הגרמנית.

המוזיאון הימי הלאומי מוזיאון חיל הים וצוללת דקר

המוזיאון הימי הלאומי

המוזיאון הימי הלאומי הוא מוזיאון המוקדש לתולדות הספנות באגן הים התיכון, בים סוף ועל גדות הנילוס. בנוסף, הוא כולל ממצאים ארכיאולוגיים שמקורם במוזיאון לאמנות עתיקה שנסגר. מיקומו בנקודה מאוד חיפאית, בין הר לים, לרגלי סטלה מאריס, ממש בסמוך למערת אליהו… מומלץ מאוד לשלב אותו כחלק מיום סיור בסטלה מאריס ובת גלים (ברור שיש מדריך, הנה הוא כאן). בין התערוכות הקבועות ניתן למצוא את אמנות הסיפון – חפצי נוי שנעשו על ידי מלחים בזמנם החופשי במהלך שיוטים, כמו ספינות בבקבוק, ספינות מעץ, שנהב ובעלי חיים ימיים, לוח קשרים ויצירות מצדפים. תערוכה קבועה אחרת שילדים אוהבים היא פיראטים – הדגל והגולגולת, מהווה הצצה לחייהם של הרעים שכולם אוהבים… עוד אופציה מעניינת היא לשלב את המוזיאון עם טיול תחבורה ציבורית בחיפה. תוכלו ללמוד על הסיור בהיילייט בעמוד האינסטגרם שלי – הנה הוא כאן

המוזיאון הימי לאומי, דרך אלנבי 198, קריית אליעזר. טלפון: 04-9115991, אתר

תערוכת הפיראטים במוזיאון חיל הים בחיפה כחלק ממדריך המוזיאונים של חיפה: המומלצים שלי

מוזיאון ההעפלה וחיל הים

מוזיאון ההעפלה וחיל הים סוקר את ההיסטוריה הימית הצבאית של מדינת ישראל – מימי המעפילים בימי המנדט הבריטי ועד היום. בדרך הוא סוקר את היסטוריה של חיל הים הישראלי מאז הקמתו. המוזיאון ממוקם סמוך למוזיאון הימי הלאומי שקראתם עליו קודם ושייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון. במוזיאון מתקיימים סיורים והדרכות מיוחדות לבני נוער במטרה להמחיש את ההיסטוריה של ההעפלה ושל חיל הים. כמו כן מתבצעת בו פעילות מורשת ומפגשי ותיקים בהפקת עמותת חיל הים שמשרדיה ממוקמים במתחם. אטרקציה שכולם אוהבים בסמוך למוזיאון היא שרידי הצוללת דקר. ניתן לעלות אליה וגם להצטלם כמובן. הגישה לצוללת דקר אינה חלק מהמוזיאון ולא מחייבת ביקור בו. כמובן שגם את המוזיאון הזה אפשר לשלב בטיול התחב״צ שבניתי או כחלק מיום טיול לסטלה מאריס.  

מוזיאון ההעפלה וחיל הים, דרך אלנבי 204, קריית אליעזר. טלפון: 072-2798030, פייסבוק, אינסטגרם. שעות פעילות: א'-ה' 10:00-16:00; שישבת סגור.

הצוללת דקר ומוזיאון חיל הים וההעפלה בחיפה

מוזיאון הכט

מוזיאון הכט נחנך בשנת 1984 ביוזמתו של ד"ר ראובן הכט, מייסד "ממגורות דגון" וממייסדי חבר הנאמנים של אוניברסיטת חיפה, שם הוא ממוקם. מימי נעוריו גילה ד"ר הכט עניין בארכיאולוגיה של ארץ ישראל ובמשך כ-60 שנה שקד לאסוף פריטים ארכיאולוגיים, המייצגים את התרבות החומרית של ארץ ישראל בתקופות הקדומות. במיוחד גילה עניין בממצאים שייצגו את התקופות שהייתה להן משמעות היסטורית בתולדות עם ישראל – מן התקופה הכנענית ועד לשלהי התקופה הביזנטית. ד"ר הכט שהצטיין בפעילותו הציונית, האמין שארכיאולוגיה היא אחד הביטויים החשובים של הציונות, וכי הממצאים הקדומים הם הוכחה לקשר בין העם היהודי לארץ ישראל. מוזיאון הכט נמצא באוניברסיטת חיפה, ממש ליד תחנת הרכבלית לכן כדאי ביקור בו עם טיול תחבורה ציבורית בחיפה (הנה הוא כאן)

מוזיאון הכט, שד' אבא חושי 199, אוניברסיטת חיפה. טלפון: 04-8240308. פייסבוק, אינסטגרם

מוזיאון הכט באוניברסיטת חיפה

נהניתם מההמלצות שלי? אני ממש אשמח לדעת!

תייגו אותי באינסטגרם או בפייסבוק

חיפאית (: 

אהבתם את הכתבה? הצטרפו לרשימת הדיוור וקבלו את כל הפוסטים ישירות לתיבת הדוא״ל:​​

Follow:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו נפגש בניוזלטר