מדריך ואדי ניסנאס

חומוס אל שאם תמונת שער ברוכים הבאים לחיפה

ואדי ניסנאס היא שכונה שבליבה שוק והשוק הוא באמת הלב שלה. למרות הפופולריות של ואדי ניסנאס בחגי דצמבר, זהו שוק עונתי וכדאי לבקר בו כל השנה.
המדריך המלא לסיור עצמאי בואדי ניסנאס כולל מפת גוגל להתמצאות קלה

מגיעים לואדי ניסנאס? כל מה שצריך לראות ולאכול

טיול בואדי ניסנאס הוא לא רק טעים, הוא גם נותן שיעור מרתק על חומרי גלם, אותנטיות, היסטוריה וקיום משותף בעיר כל כך מיוחדת כמו חיפה. השוק של הוואדי מתאים לטיול בכל השנה אבל העונה המוצלחת ביותר בשוק של הואדי היא החורף והאביב (כשהכל בשיא הפריחה וכך גם דוכני הליקוט). הואדי פעיל בכל ימות השבוע אבל מומלץ להגיע בימים שני-שבת. חשוב לקחת בחשבון שיום ראשון הוא יום המנוחה של הנוצרים ועסקים רבים סגורים, ובשישי ושבת עמוס כאן מאוד.

לשון הפר, שוק ואדי ניסנאס

לפני הכול: אמנות קירות בואדי ניסנאס

ואדי ניסנאס זה לא רק טעימות וקניות. לאורך הסיור תמצאו משירי קיר, אמנות קירות ומיצגי קרמיקה ומיקס-מדיה שהלכו ונאספו על הקירות לאורך השנים במסגרת פסטיבלי החג של החגים השונים. עבודות קיר של האמנית חיה תומא ואמניות אחרות שיצרו לזכרה מעטרות את קירות רחובות יוחנן הקדוש, הואדי ואמיל תומא. על אף התנגדות הסביבה הקרובה, חיה היהודיה ואמיל תומא הערבי-נוצרי להקים ביחד משפחה. סיפור אהבתם המדהים שימש אפילו השראה לספרו של סמי מיכאל ״חסות״. סמי מיכאל הוא גם בן העיר. חיפה בכלל והואדי בפרט שימשו השראה ומקום התרחשות לרבים מספריו. המפורסם מכולם הוא כמובן ״חצוצרה בואדי״, שמתאר סיפור אהבה בין צעירה ערביה ועולה חדש יהודי. הספר הפך לאחד מהספרים הגדולים והחשובים בספרות העברית וכהוקרה הונצח הספר ב״דרך סמי מיכאל״, בה תוכלו לקרוא על הקירות ציטוטים מספריו. 

חיה תומא מדריך ואדי ניסנאס
אמנות קירות בואדי ניסנאס

מסלול סיור בואדי ניסנאס – יוצאים לדרך

הסיור שלנו יתחיל ״מלמעלה למטה״: נקודת ההתחלה היא המדרגות אל הואדי מרחוב שבתאי לוי. תזהו אותן לפי השלט הכתום המפורסם המורה על הכיוון לואדי ניסנאס או לפי סנדביץ׳ ברכה המיתולוגי הסמוך. אל תתפתו לעצור כאן לכריך, כי הרבה מאוד אוכל מחכה לכם בואדי ולברכה תמיד אפשר לחזור בפעם אחרת.נתחיל לרדת במדרגות.

אראביקה קפה הואדי. שלושה דורות של משפחת דאוד טוחנים כאן קפה. אינסוף אפשרויות של בלנדים וטחינה וגם משקאות אלכוהוליים מכל העולם הערבי. ואדי 44, חיפה.

בית מאפה פלפלה. מאפיה ותיקה ומפורסמת עם פיתות מדהימות (יש גם חיטה מלאה), ג׳יבנה אמיתית ולבאנה עיזים. הואדי 41 חיפה.

אלואדי כלי נגינה. הצצה מרתקת לחנות הקטנה הקסומה הזו תגלה לכם כלי נגינה אתניים מיוחדים כמו דרבוקות ועודים מקוריים ממצרים וסוריה. ואדי 33-37, חיפה.

דגי הואדי – ויקטור הדייג. ויקטור חג׳אר היה מלך הואדי – יו״ר ועד השכונה המיתולוגי. אחרי שויקטור הלך לעולמו ב-2019 ורעייתו וילדיו המשיכו את דרכו בחנות הדגים ואת המסעדה הסמוכה החליטו לסגור. כאן מוכרים את הדגים הכי טריים ויפים שיש, כמו בכל שוק (כמעט) דוגלים כאן ב- Ocean to Table. זו גם חנות הדגים בה השף חמודי עוקלה אוהב לקנות למסעדה ולבית תוכלו לקרוא את ההמלצות שלו כאן.

כאן הדרך מתפצלת להמשך רחוב הואדי ולרחוב יוחנן הקדוש. שניהם מגיעים בסוף אל הרחוב הראשי (ח׳ורי). בחרו לכם את הסדר שאתם מעדיפים, כאן במדריך נלך עם רחוב הואדי.

פלפלה 2 ואדי ניסנאס
בית מאפה פלפלה

חומוס אלשאם. סטפן שחאדה מעדכן מנות של 200 שנות היסטוריה קולינרית ועדיין מצליח לייצר הסכמה: כאן תאכלו את צלחת החומוס הכי מיוחדת בארץ. גם אני מסכימה ולא בכדי החומוסיה הזו מהדרת את מדריך החומוסיות החיפאיות שלי. גם כשהשף חמודי עוקלה לקח אותי לסיור משלו בואדי, הוא המליץ לאכול כאן. ואדי 21, חיפה.

חומוס אל שאם מדריך ואדי ניסנאס
חם חם, חומוס אל שאם

ולנו יש פלאפל. המלחמה המפורסמת שמפלגת את חיפה היא לא מכבי או הפועל. החיפאים מפולגים סביב השאלה איזה פלאפל הכי טוב: הזקנים מול מישל (שנמצאים גם זה מול זה ברחוב הואדי) ומול פלאפל ג׳ורג׳ (ברחוב יוחנן הקדוש) המקביל. שלושתם מצוינים, המלצה שלי? לבחור לפי התור…

פלאפל מישל, ואדי 21, חיפה

פלאפל הזקנים, ואדי 18, חיפה

פלאפל ג׳ורג׳, יוחנן הקדוש 26, חיפה

פלאפל הזקנים מדריך ואדי ניסנאס
פלאפלים טעימים בפלאפל הזקנים. צילום: גלית רוזן

מפת גוגל מסודרת ממתינה לכם בסוף הכתבה

שוק ואדי ניסנאס – רחוב יוחנן הקדוש

נמשיך ברחוב יוחנן הקדוש כלפי מעלה ונסגור ״מעגל״ בסמטאות הואדי.

מיזם סבתוש. מיזם של אוכל ביתי המבוסס על טהרת המטבח המקומי ועל מה שהשוק מציע: קובה בשר או צמחוני, מקלובה, מפרום ומאפים אלוהיים. יוחנן הקדוש 30-32.

אבו אליאס. ז׳רז׳יר, עולש, מרוות ירושלים, אזוב (זעתר) וכל המלוקטים האפשריים בארץ מחכים לכם כאן. גם קישואים מרוקנים מתכולתם מחכים שתעשו מהם ממולאים. כאן ראיתי לראשונה זר של בבונג אמיתי וטרי (קמומיל) בסיור שעשיתי עם השף חמודי עוקלה. יוחנן הקדוש 33.

קישואים מוכנים למילוי ואדי ניסנאס מדריך
קישואים לממולאים

אלבית ביתק. פאטמה מתמחה במאפי טאבון ותבשילים כמו פאטייר, מועג'נאת, שושברק וממולאים (ברמדאן יש גם קאטייף). כדאי לעשות לה כבוד, היא קמה מאוד מוקדם כדי לבשל ואז יוצאת לעבודה כחובשת ונהגת אמבולנס. יוחנן הקדוש 34.

המזנון של נדימה. נדימה סביתי היתה אשת הפתיליות של הואדי, ולאחר פטירתה, הבנים שלה החליטו להמשיך ולהפעיל את המקום עם סלט הבמיה והאורז עם בשר המפורסמים שלה. יוחנן הקדוש 36.

נדימה סביתי שירי ויצנר מדריך ואדי ניסנאס בלוג חיפאית
אצל נדימה סביתי

ניכנס אל הסמטה המחברת בין רחוב יוחנן הקדוש ורחוב ואדי.


אצל זיאד.
איש הליקוט של הואדי שהתפרסם דווקא בזכות דברים אחרים שהוא עושה: זיתים, סומאק וזעתר. יש עוד המון תבלינים.

קפה חיפה של מוסטפא. קפה טחון טרי במקום, חלבה וטחינה משכם, ממתקי תמרים ודבש חרובים.

תבלינים בואדי ניסנאס 2 מדריך
תבלינים צבעוניים אצל זיאד

ואדי ניסנאס – רחובות ח׳ורי, אלנבי וכיכר אמיל חביבי

נצא לרחוב ח׳ורי המרכזי.

רנה קרמיקה ארמנית. רנה למדה עיצוב אופנה ועבדה כתופרת ורוקמת אבל גילתה את אהבתה לעיצותב קרמי אחרי ביקור בירושלים. שם גילתה מחדש את שורשיה הארמניים ואת המסורת של הקרמיקה הארמנית. הסטודיו שלה פועל מביתם ברחוב ח׳ורי. ח׳ורי 34 חיפה

אטליז אבו-שקארה. הקצבייה שכל חיפאי מכיר וכל עוקב ועוקבת שלי יודעים שהיא הפכה לבית בשבילי. כאן אנחנו קונים את הבשר שלנו הביתה וכאן אנחנן גם אוכלים על הבר הקטן שמגיש כריכים ופלטות בשרים. המומלצים שלי הם כריכים מושחתים בהרכבה אישית או מיקס בשרים בצלחת עץ. אל תוותרו על ההמצאה של מרוואן: הלוליפופס, רולדות קטנות של סוגי בשר שונים על שיפודים קטנים. אטליז אבו שקארה, חורי 38, חיפה

כריך אטליז אבו שקארה מדריך ואדי ניסנאס
כריך אצל אטליז אבו שקארה

ממתקי עבד אלהאדי. חנות ממתקים ערבית ענקית בה תוכלו לבחור כל שילוב של מתוקים ומיני בקלאוות. אחרי שבוחרים גודל של מגשית, מעמיסים עליה מגוון מתוקים ומשלמים לפי משקל.  שחאדה 3, חיפה

 

עבאס אוגלו. חנות היבואן היחידה בישראל של יצרנית הבקלאוות המפורסמת מטורקיה.  

אלנבי 19, חיפה

 

שווארמה אמיל. כאן לפי האגדה האורבנית המפורסמת, המציאו את השיפוד המסתובב המיתולוגי. עד היום השיפוד של אמיל הוא שיפוד אחד בלבד ממנו מגישים כל היום עד שנגמר.

אלנבי 33 חיפה (החל מחודש יוני 2023 שווארמה אמיל עוברת לכתובת חדשה ברחוב המגינים 68)

ממתקי עבד אל האדי. צילום: גלית רוזן ואדי ניסנאס
ממתקי עבד אל האדי. צילום: גלית רוזן

מפת גוגל מסודרת ממתינה לכם בסוף הכתבה

וונדרלנד. אחת מחנויות הפרחים היפות והמושקעות בחיפה. גם אם אין לכם פרחים לקנות היכנסו לראות את השוזרות בעבודה או את זרי הויטרינה. אלנבי 33 חיפה

 

קונדיטוריית המזרח. מהצד השני של כיכר אמיל חביבי, על רחוב אלנבי, תמצאו כנאפה משובחת בצלחות take away לנשנוש ברחוב או לישיבה במקום כשלא עמוס.

אלנבי 34, חיפה

 

מעדניית מישל סואידן. מעדנייה מפורסמת מאוד בחיפה בה תמצאו מוצרי מזון איכותיים עם דגש על אוכל ביתי משובח, לחמי מחמצת, גבינות ממחלבות בוטיק לצד יבוא, יינות, אלכוהול, קפה, תבלינים וכמובן החלווה המפורסמת שלהם

סוידאן, אלנבי 39

וונדרלנד חנות פרחים מדריך ואדי ניסנאס
וונדרלנד - חנות פרחים

ואדי ניסנאס – בית הגפן

כיכר אמיל חביבי מחברת בין הרחובות אלנבי, עין דור, שחאדי ושדרות הציונות. במעלה שדרות הציונות לקראת ההגעה לצומת רחוב הגפן נמצא בית הגפן, מרכז תרבות יהודי-ערבי. זהו גם הגוף המפיק של פסטיבל החג של החגים בכל שנה. במהלך השנה תמצאו ב-2 המבנים של המרכז השוכנים זה מול זה מגוון של פעילויות למבוגרים ולילדים ותערוכות נושא. שדרות הציונות 33

כל הנקודות המצוינות במדריך מופיעות במפה לנוחיותכם:

ספיישל חורף:
בואו לסייר בואדי ניסנאס ועיר תחתית עם ארז גולקו ואיתי!

סיור קולינריה, תרבות ואמנות בואדי ניסנאס ועיר תחתית עם ארז גולקו ואיתי

במיוחד לכבוד דצמבר, המייקרים וארז גולקו נפגשים ומתאחדים לסיור חד פעמי ומיוחד מאד: נתחיל בוואדי ניסנאס ונמשיך אל העיר התחתית בהדרכה של ארז גולקו ושלי!

משך הסיור כ-3 וחצי שעות, ומתקיים בקבוצות של עד 20 משתתפים.

לפרטים נוספים

נהניתם מההמלצות שלי? אני ממש אשמח לדעת!

תייגו אותי באינסטגרם @hey.fa.it או בפייסבוק,

או השתמשו בהאשטג שלי באינסטגרם iHaveThisThingWithHaifa# כדי שאדע ואשתף.

בתיאבון (-:

חייפוש

אהבתם את הכתבה? הצטרפו לרשימת הדיוור וקבלו את כל הפוסטים ישירות לתיבת הדוא״ל:​​

Follow:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו נפגש בניוזלטר