קפה ספשלטי בחיפה

קפה ספשלטי נעימה שירי ויצנר בכניסה

קפה ספשלטי בחיפה. בתמונה: אני והקפה שלי. בית קפה נעימה. צילום: אסף ליברפרוינד. 

קפה ספשלטי בחיפה

בתי קפה ספשלטי הם תופעה של כבר שני עשורים, אבל בחיפה הז׳אנר מתעורר בחמש השנים האחרונות. מאז ועד היום, כמו ברחבי העולם, גם בחיפה נפתחים עוד ועוד בתי קפה קטנים המוגדרים "בתי קפה ספשלטי". למה? כי הם מגישים אך ורק Specialty Coffee, או שהם עצמם משמשים כבית קלייה, שמשתייך לספשלטי. במדריך זה נתחיל מלמטה, בעיר התחתית, ונטפס כל הדרך אל ראש הר הכרמל, ונגלה איך קפה ספשלטי הפך להיות חלק בלתי נפרד מהעיר. אם בקפה עסקינן, יש לנו סיורי קפה בחיפה שמועברים על ידי לא אחרת ממאיה לפידות, בלוגרית ומומחית לקפה, וכן כן, היא גם חיפאית וגם סייעה לכתוב את המדריך הזה. 

בסוף הכתבה תמצאו מפת התמצאות עם כל נקודות הציון

קפה ספשלטי בחיפה – קצת היסטוריה 

לפני שנצלול לבתי הקפה בעיר שמציעים קפה ספשלטי, בואו נבין קודם כל מה זה בכלל.. אנחנו נוהגים לחלק את ההיסטוריה של הקפה (המסחרי) בעידן המודרני לשלושה גלים. עד הגל הראשון, קפה היה מה שאנחנו מכירים מהקפה הערבי, משהו מאד מקומי. הגל הראשון מסמן את ההתחלה של הקפה המסחרי, של היבוא והתיעוש של הקפה. ככה בא לעולם הנסקפה והקפה המגורען של הסופר (עלית מישהו?). בגל השני אנחנו מתחילים להתוודע לכל מיני רשתות שמתמחות בקפה שהרימו את השיח על קפה. ככה למדנו לשתות אספרסו, לאטה, מקיאטו, קפוצ'ינו וכדומה. הגל השלישי של הקפה מקביל לגלים אחרים כמו טבעונות או מה שמכנים בעולם השמפניה 'שמפניית המגדלים'. כלומר, בגל השלישי שמים לב יותר למאיפה מגיע הקפה שלנו, איכות הפולים, תהליך הגידול, מאיפה הם מגיעים. 

יש התייחסות לסחר הוגן, למגדלים עצמם וכמובן – שיטות חליטת הקפה. שמעתם על פרנץ' פרס, V60 או Cold Brew? אלו שיטות חליטה שמאפיינות את הגל השלישי של הקפה. Specialty Coffee מהווה חלק מהגל הזה, והוא מוגדר כקצה העליון בסקאלת האיכות של הקפה. כמעט בכל תעשייה יש את זה – איכות בינונית, גבוהה, משובחת, כשספשלטי עומד בטופ.

עיר תחתית ושוק הפשפשים

בתי קליית קפה, ששוכנים בעיר התחתית עשרות שנים, הפכו למוסדות של ממש. לפני קום המדינה, היה זה אווא, מוסד שיש לו חלק גדול בתרבות הקפה הישראלית. בשנות ה-70׳, היה זה קפה סמי, אשר ידוע בקפה האיכותי שלו ובאווירה הנעימה שלו. בעשור האחרון, הצטרפו כל המוסדות המודרניים, עליהם תקראו כאן בהרחבה. מה שבטוח, אין חובב קפה שיכול להרשות לעצמו לדלג על העיר התחתית, בזכות בתי הקפה והקלייה הרבים ששוכנים בה.

קפה ליבירה

כשהלכתי מהחניון הקבוע לנקודת המפגש של הסיור שחיכה לי, ריח מוזר של קפה תפס את תשומת הלב שלי. זה לא ממש הניחוח שהיה מוזר, אלא העובדה שאני מריחה קפה טוב בחלק הזה של הרחוב. הרמתי את הראש לרגע מהטלפון וגיליתי את המקום הקטן הזה, שיום לפני עוד היה רק הכניסה הצרה לבר עגורן… וכך ליבירה הפכו לקומפלקס שלם של מסעדה, בר הופעות ו… קפה ספשלטי. וכמובן, תחנה לוהטת בסיורים שלנו (גם בתפריט הבוקר וגם בתפריט הצהריים). בקפה ליבירה יודעים את המשמעות האמיתית של מה שנקרא ״קפה ספשלטי״, ומקפידים על כל שלב ושלב בדרך של הקפה מהשדה אל הספל שלנו. בחירת פולים איכותיים במיוחד, הקפדה על תנאי שינוע, ייבוא ואחסון וכמובן קלייה בפרמטרים מדויקים עבור כל אחת מהתערובות. לא פחות חשובה היא השקיפות כלפי הקהל שצורך קפה ספשלטי – ולכן כאן תוכלו לדעת לא רק מאיזו מדינה הקפה הגיע אלא גם מאיזו חווה, מתי הוא נקלה ומתי הוא נארז.

קפה ליבירה. הנמל 26, חיפה. טלפון: 04-3740251. פייסבוק, אינסטגרם

שעות פעילות: ראשון עד חמישי – 07:00-18:00, שישי 09:00-14:00, שבת 13:00-18:00

קפה סמי

אחרי עשור של עבודה בקפה אווא, פייסל פייסל (אבו-סמי) עזב בסופו של דבר ועבר מעבר לכביש ל״בודקע״ קטנה. שם הקים את מפעל חייו, קפה סמי, הקרוי על שם בנו בכורו שנולד יחד עם בית הקלייה. בקפה-סמי קולים פולים קפה בשיטה המסורתית בתנור המוצב במרכז הביתן הקטן. כל מי שנכנס מקבל טעימה והסבר, ואת הפולים יטחנו במקום אחרי שתגדירו חוזק ודרך חליטה מועדפת. הכי חשוב: ישאלו אתכם עם הל או בלי. אתם יודעים מה מומלץ לענות…

קפה סמי. דרך העצמאות 90, חיפה. טלפון: 04-8514403. פייסבוק, אינסטגרם

שעות פעילות: ראשון עד חמישי – 07:30-18:00, שישי 07:30-17:00. סגור בשבת. 

קפה סמי
קפה סמי

קפה אווא

כמעט כל מי שעובד ברחוב העצמאות מגיע לכאן לקפה וכריך של בוקר או לארוחת צהריים קלה. הקפה מגיע מבית הקלייה אבל בחלקו נקלה גם במקום – בעיקר קפה "ספשלטי" שמגיע על פי הזמנה מיוחדת של אופיר הבעלים. הקסם של פעם פוגש את העדכניות של היום עם קפה מהגל השלישי, שגם אותו תוכלו לשתות במקום או לארוז הביתה.

קפה אווא. דרך העצמאות 53, חיפה. טלפון: 04-8640192. פייסבוק, אינסטגרם

שעות פעילות: ראשון עד חמישי – 07:00-16:30, שישי 07:00-12:30, סגור בשבת.

קפה ספשלטי בחיפה: קפה נעימה

קפה נעימה הוא הדוגמא המושלמת למה שנקרא ״ספשלטי״ מהגל השלישי. הקפה כאן נקלה מפולים בייבוא אישי ואפשר לקנות אותו גם הביתה. יש פה את כל שיטות מיצוי הקפה העדכניות, וליד ניתן לנשנש מהמאפים הטריים של ברדא, שמגישים עוגיות תוצרת בית וכריכים פתוחים מיוחדים.

לאחרונה (ספטמבר 2023) נפתח סניף נוסף וחדש במבנה קשתות היסטורי והיסטרי. שווה ביקור. כנראה מאחד מבתי הקפה היפים בישראל. ואדי סאליב 2.

קפה נעימה. דרך יפו 49, חיפה. טלפון: 054-669-2363. פייסבוקאינסטגרם

שעות פעילות: ראשון עד חמישי – 07:00-19:00, שישי 07:00-17:00, שבת 09:00-16:00

נעימה קפה ספשלטי בחיפה
קפה נעימה

הדר ושוק תלפיות

Tsafon Roasters – צפון רוסטרס

מדובר על בית קפה ספשלטי שנפתח בהדר, ברחוב הנביאים, על ידי על ידי שלושה חברים טובים שעלו ביחד לארץ. כרגע הם מוכרים קפה ג'רה, קפה ספשלטי שמגיע מבית קלייה בתל אביב, אך בקרוב יתחילו לקלות את הקפה בעצמם (מכונת הקלייה בדרך, יש למה לצפות). בקפה רוסטרס הם מתמקדים בקלייה בהירה. ניתן להזמין לצד הקפה גם נשנושים. קיים מבחר גדול של מאפים טריים ומיוחדים. בית הקפה הזה גם מקדש גם יצירות אמנות, והם מקפידים לרענן ולהלחיף את התערוכות התלויות, שהן בדרך כלל נוצרו על ידי עולים חדשים. האווירה מאד מיוחדת, וכמובן, מאד ספשלטי.

קפה Tsafon Roasters. הנביאים 17, חיפה. טלפון: 053-540-5721. אינסטגרם

שעות פעילות: כל יום, 07:30-21:30. 

צפון רוסתרס קפה ספשלטי בחיפה
Tsafon Roasters

קפה ספשלטי בחיפה: קפה טלק

טלק הוא טל פרידמן (לא ההוא מארץ נהדרת), שפתח לפני כמה שנים ברחוב סירקין המתעורר בשוק תלפיות את בית קליית הקפה שלו. מאז, סירקין והשוק כבר ערים לגמרי, והפינה של טלק במבנה הטרנדי בסירקין 21 הפכה להיות מוקד עליה לרגל לחיפאים ותיירים. עם ההצלחה והביקוש על הכרמל, טלק התחדש עם סניף נוסף במוזיאון טיקוטין (מקום מושלםל לפטופיסטים!). הקפה נקלה בבית הקלייה שנמצא צמוד לבית הקפה בשוק ונמכר גם ארוז בשקיות הביתה. ליד הקפה אפשר לקחת מאפים של ברדא, עוגות תוצרת בית וכריכים טריים. 

ויש לנו הטבה בלעדית: 15% הנחה על תערובות הקפה באתר, בקניה מעל 75₪. הזינו את הקוד Heyfait. לאתר. 

קפה טלק. סירקין 21, חיפה. טלפון: 054-458-2331. פייסבוקאינסטגרם

שעות פעילות: ראשון עד חמישי – 08:00-19:00, שישי 08:00-16:00, שבת 10:00-16:00

טלק קפה ספשלטי בחיפה
קפה טלק

קפה דקל

מי שחי פה כבר תקופה, יודע שהדר, ויותר נכון רחוב נורדאו, היה ה-מקום להיות בו בשנות ה-80, אבל עם הזמן ההייפ דעך. כעת שבה התקווה עם קפה דקל, שנפתח ע״י עדי, חיפאית שעזבה וחזרה לכאן כדי להקים פה את הבייבי שלה. בבית הקפה מגישים קפה של נעימה ולצידו מוגשים כריכים ומאפים נהדרים חלקם טבעוניים, כולל גבינת פטה שקדים הורסת שהיא מכינה בעצמה. 

קפה דקל. נורדאו 26, חיפה. אינסטגרם

שעות פעילות: ראשון עד חמישי – 08:00-17:00, שישי 08:00-15:00, סגור בשבת. 

מרכז הכרמל

קפה שכנים

ארז ונועם, שני חברים טובים, ראו את הפוטנציאל במקום הקטן ששוכן אל מול הקונכייה המפורסמת של גן האם, והחליטו להפוך אותו לבית קפה. המקום מציע מגוון רחב של משקאות קפה, כולל אספרסו, קפה שחור, קפה הפוך וקפה קר. יש גם מבחר עוגות ומאפים טריים. אווירה נעימה מאד.

קפה שכנים. שד' הנשיא 116, חיפה. טלפון: 077-449-2572פייסבוקאינסטגרם

שעות פעילות: ראשון עד חמישי – 08:00-19:00, שישי 08:00-17:00. סגור בשבת. 

קפה בירדי

בית הקפה מוכר תערובות קפה, מכל מיני בתי קליה בחיפה ובאיזור, כשההתמחות שלהם היא בקפה "ספשלטי". במקום יש מגוון של כריכים ומאפים טריים שאפשר להזמין לצד השתייה.  

❣️ ראשון-חמישי 07:00-20:00, שישי 07:00-14:00, שבת 17:00-22:00. 

קפה בירדי. שד' מוריה 9, חיפה. אינסטגרם

שעות פעילות: ראשון עד רביעי – 07:00-20:00, חמישי 07:00-22:00, שישי 07:00-14:00 , שבת 17:00-22:00.

מפת התמצאות: קפה ספשלטי בחיפה

עוד כתבות שיכולות לעניין אתכם:

חובבי היסטוריה, תרבות, אוכל, ובעיקר למידה דרך חוויות? כל הסיורים הקרובים בחיפה

מחפשים בתי קפה לעבוד מהם? עבודה מהבית (קפה): בתי קפה מומלצים לעבודה מחוץ לבית

נמצאים באיזור שוק תלפיות? שוק תלפיות חיפה: המדריך המלא

נמצאים באיזור מרכז הכרמל? מרכז הכרמל: המדריך השלם

חובבי יין מושבעים? ברי יין בחיפה

איפה באמת כדאי לאכול? איפה אוכלים השפים בחיפה – פרק 6

חובבי אמנות בכלל וגרפיטי בפרט? גרפיטי ואמנות קירות בתלפיות

נושמים אופנה? ציידי הוינטג׳: המדריך המלא לוינטג׳ יד שניה בחיפה

נהניתם מההמלצות שלי? אני ממש אשמח לדעת!

תייגו אותי באינסטגרם hey.fa.it@ או בפייסבוק @חיפאית – שירי ויצנר,

או השתמשו בהאשטג שלי באינסטגרם iHaveThisThingWithHaifa# כדי שאדע ואשתף.

בתיאבון (-:

 
Follow:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו נפגש בניוזלטר