קירות מדברים

קירות מדברים

קשה לי להסביר עד כמה אני גאה להיות חלק ממוזיאון הרחוב הזה: 28 אמנים מציירים על מעל 30 קירות את סיפורה של ישראל מאז ה-7 באוקטובר ועד היום. מדריך מסודר לסיור עצמאי במסדרון הכי מרגש בחיפה

ציורי קירות מדברים: פרויקט הסברה ללא מילים בחיפה

באמת שלא יכולתי להיות גאה יותר שהפרוייקט הזה הוא יוזמה וביצוע מקומי, ושהוא כאן אצלנו בחיפה. "קירות מדברים" הוא מוזיאון רחוב שמספר דרך ציורי קירות את אירועי ה-7 באוקטובר והחיים שלנו שהשתנו מקצה לקצה למחרת. מדובר ביוזמה של "קרן מולדת" שפועלת לתמיכה ומיגון העורף ישראלית בארץ ובעולם. בראש הפרויקט הזה עומדת מעיין בכר, שיחד עם קולקטיב סירה המקומי אספו 28 אמנים מוכשרים ויחד סיפרו את הנרטיב הישראלי. מלבד הנושא והצבעים שהוגדרו מראש, לכל אמן הייתה יד חופשית, להביא את הסגנון הייחודי שלהם לאתגר. בנימה מרגשת לא פחות, היוזמה נעשתה בשיתוף פעולה עם מפעל הצבעים הישראלי נירלט מניר עוז שנשרף ב-7 לאוקטובר ועדיין סגור. לכל אלו הצטרפו חיפאים מקומיים כמו גם העסק של משפחתו של ירון בעלי, ויצנר צרכי בניין, שתרמו את כל ציוד הצביעה. 

ציורי קירות מדברים: כל הפרטים לסיור עצמאי

הפסאז' בו ציורי האמנים נמצא בעיר התחתית, ומשתרך מרחוב הנמל עד קדושי בגדד המקביל. הסיפור מחולק לארבעה חלקים:  החלום, שברו של חלום, הזעקה לעולם והתקווה. שהגעתי לשם לצפות באמנים שעבדו על יצירותיהם פשוט עמדתי בהתרשמות מוחלטת.  עזבו שאמנות קירות זה לא דבר קל, לצייר על המלחמה הזו בזמן שאנחנו עדיין חיים אותה, דורש יותר מבגרות וחוסן בסיסי. בכל זאת, המטרה הנעלה היא כנראה המוטיבציה המניעה החזקה מכל. כתבתי לכם כאן את מה שאתם צריכים כדי לקבל קצת פרטים וקונטקסט כשתגיעו. במידה ואתם מעדיפים להגיע לסיור מודרך כאן ולשמוע ממני את כל הפרטים, גם את אלו שמאחורי הקלעים, אתם מוזמנים כמובן לכתוב לי אימייל או לפנות אליי באינסטגרם.

צילום: הראל עציון

קירות מדברים על הכאב של כולנו – מדריך לתערוכה

יא בטיח, אלא סכין / קוסטה

ביצירה זו האמן קוסטה (המכונה גם kotik) מעביר מסר חד וברור. טנדרים נועדו להעמסת כל דבר מלבד חטופים. במקרה הזה בחר קוסטה באבטיחים גדולים ומתוקים, לתקווה לעתיד מתוק ואופטימי. 

מחכה לך, אחי / נטלי וייס

זה אתגר לחלוף מול הקיר הזה ולא להרגיש צביטה חזקה בלב. ביצירתה נטלי מתארת את רועי הקטן, אחיו של החטוף מתן אנגרסט. ביצירה רועי קורא בצד אחד לאחיו בן ה-21 מביתו, ובצדו השני נמצאת ידו של מתן בשבי, מנסה להגיע לטלפון העשוי פחיות וחוט, כדי לענות לרועי. הסיפור הזה קרוב לנטלי במיוחד. מתן הוא האחיין של בן זוגה. אנו כולנו מתפללים לשובו והחטופים הנותרים במהרה. 

ציפור גדולה בכלוב קטן / EREZOO

ביצירה מופיעה ציפור גדולה ולבנה שפורסת את ידיה ומדמה בצורתה מטוס, כשמאחוריה מטוסים שחורים. ארזו (האמן המקומי ארז שמח) מתאר את היצירה כ-"טראומה הנמצאת בתוכנו, איך כשציפור עוברת בשמיים אנחנו רואים מטוס כמו זיקוק המתפרש כפצצה". ולמרות זאת, הציפור הלבנה גם מסמלת סמל של שלום, תקווה וחופש לכולנו. 

REACH OUT / גיא חיות

כאמא בעצמי, לא יכולתי להזדהות יותר עם הכאב שגיא בחר להעביר ביצירתו. גיא משתף שכמו הורים רבים בישראל, גם הוא מצא את עצמו בתחילת המלחמה ללא מילים. כיצד מסבירים לילדים שלנו מה קורה? כיצד מגנים עליהם? גיא בחר לצייר אותו ואת בנו, ולבטא את הפחד והחרדה שאנו ההוריים חווים, בניסיון להכיל ולהגן על ילדינו. 

VOID / ירין מנסור

אמנות קיר כואבת, שמחולקת לקולאז׳. בריבוע הימני נראית ילדה קטנה יושבת בשולחן האוכל, הערוך לארבעה אנשים, אך היא יושבת לבד. בצד שמאל אם שרוכנת להאכיל עם כף את התינוק שאינו נמצא בכיסא התינוק שלו. בסטריפ התחתון נראית אישה צופה בשקיעה, אך יש שני צללים – שלה ושל אדם שמחזיק את ידה, אך לא נמצא שם. רק הצל. והיא אומרת ש-"בכל סיטואציה יום-יומית נפתח בור עמוק וחסר, של אנשים אהובים שנלקחו מאיתנו לעד, או כאלה שעוד לא שבו"

TORNED / יגאלסקי

יצירה נהדרת של יגאל, מקולקטיב סירה, שהתמקד בסדרת אירועי קריעת מודעות החטופים בחו"ל שטלטלה את כולנו. הוא מוסיף: "לא מספיק שהקורבנות נקרעו מחייהם וחיי משפחתם, גם הזכרון שלהם נקרע ע”י אנשים שדעתם נטרפה".

צילום: הראל עציון

עם ישראל חי ובועט: ציורי קירות בחיפה

LET’S GET DOWN TO WORK / מיכל ארכנגורודסקי

אל תגעו לנו בחקלאות! לא עבר זמן רב מתחילת המלחמה, כשהמשק הישראלי עמד בסכנה, לאחר שעובדי חקלאות זרים שבו לארצם (ולא נשכח גם את החטופים התאילנדים). כך נותרו החקלאים ללא ידיים עובדות ועם תוצר שנמצא בסכנת ריקבון. זה היה עניין של זמן עד שישראלים נהרו להתנדב, השתכפלו והתרבו ונתנו את כל כולם כיחידים, זוגות, משפחות, קבוצות מטעם ארגונים, במטרה להציל את המשק הישראלי. ביצירה זו מיכל תיארה בדיוק רב, עם הציטוטים "לעבודה ומלאכה" ו-Lets get down to work, את ההתאגדות הישראלית למען הכלל. 

BE BRAVE BE SAFE / ריטה אדמוביץ'

לא נשכח את החיילים שלנו, שעוד נמצאים בלב המלחמה. ריטה בחרה בנושא החיילים והמגוייסים שכרעם ביום בהיר נקראו ועזבו את משפחתם, חבריהם, עבודתם, להגן על המדינה והאזרחים. "עבודתי מבטאת כבוד והכרת תודה" אומרת ריטה, "זה חיבוק חם ומכתב מוקיר. שיחזרו למשפחותיהם בשלום". 

אין מילים / טלי גנשאפט

על הקיר שטלי בחרה, היה מחובר צינור לרוחבו, והיא החליטה בחוכמה רבה לשלב אותו באמנות שלה כחוצץ שמדמה את הגבול.

עם ישראל חי / עמי בן אדיבה

בשימוש בחותמות של מגני דוד בלבד, הצליח עמי ליצור קיר מרגש ומעצים.

צילום: הראל עציון

מתי העולם יתעורר על עצמו?

WAKE UP CALL / מעיין בכר

מעיין בחרה לתאר כמה ממבני מדינות אירופה המוכרים, כמו מגדל האייפל, מאחורי מחבל חמאס כייצוג לעולם כולו, שיתעורר ויתייצב לסייע לישראל נגד הטרור הצחני. גם אני שואלת את עצמי בכל יום מחדש, מתי העולם יתעורר מהחלום ויראה את המציאות כפי שהיא?

EVERYTHING IS NOT OK / אדיגו

פרח נבול, ציפור לבנה מדממת, עולם שעולה באש. המסר לא יכל להיות ברור יותר. "לאפקט הדומינו של מלחמה כזו עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת", כותבת עדי האמנית העומדת מאחורי היצירה.

REMEMBER 7/10 / אלין מור

כל מי שעשה סיבוב בשוק תלפיות ובעיר התחתית, נתקל לא פעם ביצירה של האמנית אלין מור, במודע או לא.
פה אלין מתעדת דמות נשית, הדומה בסגנון לדמויות נשיות אחרות שציירה בעבר, כשפרחי פרג, המסמלים זיכרון ואת שדות הפריחה בעוטף עזה, עולים באש ויוצאים מראשה. אכן נזכור ולא נשכח, גם את זה.

DON’T LET THEM PLAY WITH YOUR MIND / ראשית

האמן מוסר כי היצירה "קוראת לעולם לא להשתתף במשחקי התודעה הללו. לא לאפשר לפרופגנדת טרור לטשטש את המצפן המוסרי"

BLOOM / אביב & שייז

אביב ושייז בחרו ביצירה האופטימית והנעימה הזו שבה הן מבקשות להעביר את המסר המעצים: "שתקווה תתקיים עלינו להפריח אותה והיא תהיה הנשק שלנו לעתיד שבו אין נשקים".

צילום: הראל עציון

מחוות גאוניות

Reveals Goodness / מעיין בכר

מעיין גם כן הצטרפה לאמנים, ויצרה מחווה לאמן הגדול באנקסי, שמזוהה עם עמדות פרו-פלסטיניות. הפעם ההתמקדות היא לא בהם, אלא בנו. בילד השבוי, הפצוע, המבקש לחשוף עולם טוב יותר. 

THEM TOO / יובלז

בהומאז' לתנועת ME TOO, יובל מתמקדת בנשים שנאנסו ב-7 לאוקטובר, שחלקן עוד בשבי. היא מבקשת להעלות את סוגיית ההכחשה וההתעלמות הכואבת מצד התנועות הפמיניסטיות בעולם.

DARK SIDE OF THE HUMANITY / אודיה

בהשראה נהדרת לאלבום של פינק פלויד, The Dark Side of the Moon, אודיה מציבה את סמל מגן דוד במקום המשולש, כשבצד שמאל מתואר הצד השחור – השביעי לאוקטובר, ובצד ימין, קשת בענן ותקווה לעתיד טוב.

WAKE UP, AMERICA! / מיכל דוד

בהשראת הפוסטר של אמריקה ממלחמת העולם השנייה המציגה את 'Uncle Sam' הקורא לצעירים להתגייס, ולעורר תחשות פטריוטיזם ונאמנות למדינה. כאן מיכל כותבת 'אמריקה, התעוררי!' ,כשהדוד סם חובש את הבנדנה הירוקה של מחבלי חמאס.

אופטימיות, אהבה וחוסן

שהמפלצת תלך / תמרה מזומן ו-SPARKS / סתיו ברבי

תמרה וסתיו בחרו להקדיש את הקיר לשירה מרגשת, ואני לא רוצה לעשות לכם ספוילרים. פשוט כדאי להגיע, לקרוא, ולהתמסר לרגש.

כשהלב שמח / NAOMINNA

בשחור לבן, בסגנון המזכיר מנדלות, naomina מתארת בצורה מקסימה את הרגעים המושלמים בחיים, מלאים באהבה ושמחה ובעיקר – הרמוניה.

לצייר תקווה / דינה שגב

"היצירה מדברת על חוסן נפשי" היא אומרת, "ועל הכח של הלב למצוא תקווה בכל מצב".

ZIVINK / UNDER ARMOUR

"אין באמת אופק או כך נראה" הוא מוסר, "כל מה שאפשר לעשות הוא לקוות ליום יותר בהיר".

האיחוד / עידו מרקוס

עידו מבקש לתאר איחוד של משפחות שנקרעו לאחר האסון הכבד. הוא מתאר דמויות משפחתיות אך הן שחורות, מטושטשות ומרוחקות אחת מהשנייה. אי אפשר להבין את הבעות הפנים. אך שני הגברים בציור לובשים חולצות עם סמל השלום וקשת בענן. אינדיקציה לתקווה ואופטימיות.

TEAR OF HOPE / שטארק

באמנותו, שטארק מבקש " להראות את הצד האופטימי של הכאב, את התקווה ידיעה מוחלטת ואמונה בחוזק שלנו".

COMPOSITION 301123 / איגור מיקוצקי 

היצירה הזו היא יצירה אינטואיטיבית של איגור, או כמו שהוא מכנה את זה, "ביטוי אינטואיטיבי למחשבה על אופטימיות בזמן מלחמה" 

לסיור פרטי של התערוכה, מוזמנים לכתוב לי באינסטגרם או במייל.

הנה עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם:

אוהבי סיורים? בואו לסייר איתי בחיפה

אוהבי אמנות קירות? גרפיטי ואמנות קירות בתלפיות

מחפשים גרפיטי מחוץ לעיר? מדריך דלית אל כרמל ועספיא

אוהבים אומנות? ופרחים? תערוכת הפרח בחיפה

רוצים לקפוץ למוזיאון? המוזיאונים של חיפה: המומלצים שלי

אופנה קצת אחרת אופנה איטית: צרכנות מוסרית וירוקה

נהניתם מההמלצות שלי? אני ממש אשמח לדעת!

תייגו אותי באינסטגרם @hey.fa.it או בפייסבוק,

או השתמשו בהאשטג שלי באינסטגרם iHaveThisThingWithHaifa# כדי שאדע ואשתף.

Follow:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בואו נפגש בניוזלטר